Finowie przejmują kontrolę nad największym partnerem w Polsce

pressmare.it, MD
opublikowano: 2024-06-06 12:02

Fiński Axopar Group przejął większościowy pakiet udziałów w Markos Sp. z.o.o. ze Słupska, największym swoim partnerze w Polsce, donosi serwis Press Mare Italia.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Wartości transakcji nie ujawniono. Finowie przeprowadzili ją za pośrednictwem spółki zależnej AX Composites Ltd. Słupski Markos specjalizuje się w kompozytach wzmocnionych włóknem szklanym. Produkuje obudowy elektrowni wiatrowych, łodzie ratunkowe i ratownicze, łodzie turystyczne, robocze oraz specjalnego przeznaczenia. Jego przejęcie ma pomóc Axoparowi w osiągnięciu pozycji jednego z wiodących na świecie wytwórców produktów kompozytowych.

Press Mare Italia podkreśla, że działający od ponad 30 lat Markos dysponuje unikatową infrastrukturą. W ubiegłym roku miał ponad 71 mln EUR przychodów. Spółka zatrudnia ponad 1,2 tys. pracowników. Jej mniejszościowym udziałowcem pozostanie niemiecka stocznia Fr. Fassmer Ltd. Prezesem Markos pozostanie Szymon Koseski, a do rady nadzorczej wejdzie Cezary Koseski, współzałożyciel spółki.

Press Mare Italia przypomina, że od 2014 roku partnerem Axopar jest również MPPB J.W. Ślepsk z Augustowa. Finowie chcą pogłębić współpracę z tą firmą w przyszłości w związku z planem stworzenia w Polsce centrum produkcyjnego łodzi Axopar w Europie.