Finowie wygrali arbitraż z Gazpromem w sprawie płatności w rublach

opublikowano: 16-11-2022, 14:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Fiński operator sieci gazowej Gasum poinformował, że trybunał arbitrażowy przyznał iż spółka nie musiała płacić Gazpromowi w rublach, informuje Reuters.

Pod koniec marca prezydent Władimir Putin ogłosił, że „nieprzyjazne” kraje, czyli uczestniczące w sankcjach ogłoszonych po napaści Rosji na Ukrainę, mają płacić za rosyjski gaz w rublach. Jego polecenie zostało wykonane przez koncern Gazprom. Niektóre kraje odmówiły jednak płacenia za gaz w rublach wskazując iż jest to niezgodne z zawartymi kontraktami. Gazprom wstrzymał do nich dostawy gazu. Jednym z tych krajów była Finlandia. W maju fiński Gasum wystąpił do trybunału arbitrażowego, który właśnie wydał werdykt.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Zgodnie z werdyktem, Gasum nie jest zobowiązany do płacenia w rublach ani w drodze proponowanej [przez Gazprom – red. pb.pl] procedury – poinformowała spółka w środę.

Trybunał polecił stronom kontynuację negocjacji spornych kwestii, informuje Reuters.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane