Finpro: polski rynek budowlany ma duży potencjał

PAP
opublikowano: 20-06-2017, 10:12
aktualizacja: 20-06-2017, 10:12

Polski rynek ma duży potencjał, jeśli chodzi o przyjmowanie energooszczędnych, nowoczesnych rozwiązań w budownictwie - oceniła w komentarzu dla PAP Kirsi-Maarit Poljatschenko, dyrektor regionu Europy Środkowo-Wschodniej w Finpro, przedstawicielstwie handlowym Finlandii.

Finpro organizuje w Warszawie dwudniową prezentację wyrobów fińskich firm zrzeszonych w rządowym programie Cleantech Finland, którego celem jest rozwój i promocja innowacyjnych rozwiązań z zakresu czystych technologii. Przedsięwzięciu, skierowanemu do polskich firm budowlanych, deweloperów, projektantów i architektów patronuje Ambasada Finlandii w Warszawie.

Jak wyjaśnił Piotr Hajdecki z Finpro, podczas wtorkowych i środowych spotkań prezentowane są rozwiązania z zakresu inteligentnych budynków (tzw. high-performance buildings), ale w ofercie firm zrzeszonych w Cleantech Finland znajdują się "również inne technologie, które mogą być interesujące dla polskich firm – m.in. w zakresie czystego powietrza, czystej wody, odnawialnych źródeł energii i tzw. smart grid (inteligentnej sieci energetycznej - PAP) jak również gospodarki odpadami".

"Obserwujemy nowe tendencje na polskim rynku, które pozwalają nam bardzo optymistycznie oceniać jego potencjał. Chodzi o otwarcie się firm budowlanych na innowacje, przejście od podejścia związanego z oceną danej technologii wyłącznie przez pryzmat ceny do patrzenia na zwrot z inwestycji w całym +cyklu życia obiektu+ oraz konkurowanie jakością i komfortem dla użytkownika. To właśnie te zjawiska skłoniły nas do zorganizowania misji właśnie w Polsce. Uważamy, że polski rynek ma duży potencjał, jeśli chodzi o przyjmowanie nowoczesnych, energooszczędnych technologii” - wyjaśniła w komentarzu dla PAP dyrektor regionu Europy Środkowo-Wschodniej w Finpro Kirsi-Maarit Poljatschenko.

Według dyrektora programu High-Performance Buildings w Cleantech Finland Petri Lintumäki, na budynki mieszkaniowe, biurowe i użyteczności publicznej przypada około 40 proc. całkowitej konsumpcji energii, w rezultacie również znaczna emisja gazów cieplarnianych. "Kwestia energoefektywności budynków będzie zatem odgrywać istotną rolę w najbliższych latach, a nawet dekadach. Jednocześnie, mieszkańcy nie zgodzą się, aby odbywało się to kosztem jakości i komfortu ich życia. Na rynku poszukiwane będą technologie, które pozwalają na oszczędności energii z równoczesną poprawą komfortu dla użytkowników budynków. Inną kwestią mającą duże znaczenie na globalnym rynku mieszkaniowym jest jakość powietrza w pomieszczeniach. Patrząc lokalnie, w Polsce - zwłaszcza na południu - w okresie zimowym, kwestia jakości powietrza nabiera szczególnego znaczenia ze względu na występowanie szkodliwego smogu” - zaznaczył.

Lintumäki dodał, że Cleantech Finland oraz jego firmy członkowskie rozwijają technologie zarówno dla budownictwa mieszkaniowego, jak i dla obiektów komercyjnych, w tym biurowców. "W przypadku obu rodzajów budynków występują te same wymagania w zakresie użyteczności, energoefektywności, komfortu, przyjazności dla zdrowia. Często wręcz te same technologie mogą być stosowane w obu rodzajach obiektów” - wyjaśnił.

Według prezesa firmy HM Inwest Piotra Hofmana branża budowlana jest otwarta na nowe, sprawdzone i efektywne technologie, które przyspieszą proces inwestycyjny. "Ale także zwiększą odporność i jakość konstrukcji, poprawią efektywność wykorzystania ciepła, a jednocześnie będą komfortowe dla klienta. Dlatego z wielką ciekawością obserwujemy takie inicjatywy, jak technologie high-performance buildings" - powiedział. Dodał, że nowe trendy oraz oczekiwania klientów inspirują producentów materiałów budowlanych, architektów i deweloperów do szukania nowatorskich rozwiązań i stosowania ich w procesie inwestycyjnym. "Za trendami podążają także zmiany w aktach prawnych – przygotowywany nowy Kodeks Urbanistyczno-Budowlany zawiera koncepcje stosowania nowatorskich rozwiązań technologicznych, które zadowolą przedstawicieli branży budowalnej i uchylą drzwi innowacyjnym rozwiązaniom" - ocenił Hofman.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu