Firma J&J wstrzymała dystrybucję szczepionki w Europie i części USA

  • Paweł Makosz
opublikowano: 14-04-2021, 10:08

W Europie oraz części Stanów Zjednoczonych wstrzymano dystrybucję szczepionki firmy Johnson & Johnson. Jest to reakcja na doniesienia o pojawieniu się rzadkich, aczkolwiek poważnych skutków ubocznych po podaniu zastrzyku.

Wczoraj Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób oraz Agencja ds. Żywności i Leków poinformowały, że po podaniu szczepionki firmy Johnson & Johnson u sześciu kobiet w wieku od 18 do 48 lat zaobserwowano rzadki rodzaj zakrzepu krwi w mózgu zwany zakrzepicą zatoki żylnej.

Firma analizuje przypadki niepożądanych reakcji organizmu, które wystąpiły po podaniu preparatu. W związku z tym postanowiono wstrzymać dystrybucję szczepionki w Europie oraz większości stanów w USA.

fot. iStock

– Wstrzymanie podawania preparatu Johnson & Johnson nie będzie miało znaczącego wpływu na plan szczepień. Stany Zjednoczone posiadają wystarczającą liczbę dawek od firm Pfizer i Moderna, aby kontynuować obecne tempo szczepień i osiągnąć cel postawiony przez prezydenta, Joe Bidena - powiedział doradca Białego Domu, Jeff Zients.

Szczepionkę przeciw COVID-19 od firmy J&J do tej pory otrzymało 6,8 mln Amerykanów. W sumie w USA pełną dawką zaszczepiono 74,1 mln osób, czyli 22,6 proc. obywateli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Makosz, Bloomberg

Polecane