Firma Scanway podpisała list intencyjny ws. wysłania mikrosatelity na orbitę Księżyca

  • PAP
opublikowano: 28-04-2019, 12:44

Wrocławska firma Scanway oraz niemiecka German Orbital Systems podpisały list intencyjny, którego głównym celem jest rozwój technologii potrzebnej do wysłania mikrosatelity na orbitę Księżyca. Planowo satelita miałby być wystrzelony w 2025 roku.

Jak podano w przesłanym PAP komunikacie, do podpisania listu intencyjnego doszło w minionym tygodniu.

„Może być to pierwszy komercyjny satelita z Europy wysłany w kierunku Srebrnego Globu. Planowo satelita miałby być wystrzelony w 2025 roku” - podano w komunikacie.

Działająca we Wrocławskim Parku Technologicznym spółka Scanway oraz German Orbital Systems to dwie firmy związane z rynkiem New Space, czyli nowoczesnych technologii kosmicznych. Oba przedsiębiorstwa zajmują się opracowywaniem innowacyjnych rozwiązań dla małych satelitów typu CubeSat i mają w swoim portfolio niejedno kosmiczne wdrożenie.

Scanway dostarczył między innymi komorę pomiarową - kluczowy składnik suborbitalnego eksperymentu naukowego DREAM, realizowanego przez Politechnikę Wrocławską i Europejską Agencję Kosmiczną. Od półtora roku spółka realizuje również projekt satelity do obserwacji Ziemi o nazwie ScanSAT, wdrażanemu dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Urządzenie ma rozpocząć obrazowanie Ziemi najpóźniej w 2021 roku.

Niemiecka firma German Orbital Systems z Berlina wysłała na orbitę już pięć satelitów, służących między innymi demonstracji autorskich rozwiązań kosmicznych.

„Być może w Polsce tego jeszcze dobrze nie widzimy, ale na całym świecie sektor kosmiczny przechodzi księżycowy renesans. Chcemy być częścią inicjatyw związanych z naszym naturalnym satelitą, a także współtworzyć formujący się na nowo horyzont rynku kosmicznego. Dlatego też nasz satelita ScanSAT jest od podstaw projektowany do realizacji zwinnych i zmiennych w czasie zadań dla całej planety i być może dla ludzkiej obecności na Księżycu” - powiedział cytowany w komunikacie Jędrzej Kowalewski, założyciel i prezes spółki Scanway.

Jak podano, niemiecki fundusz Interstellar Ventures, który pomógł w nawiązaniu polsko-niemieckiej kooperacji, zadeklarował kapitał w wysokości do 100 milionów euro na pomysły biznesowe z obszaru New Space m. in. związane z inicjatywami eksploracyjnymi Księżyca.

„Przyszli astronauci oraz sondy kosmiczne wymagają stworzenia niezawodnej oraz elastycznej infrastruktury systemów nawigacyjnych, rozpoznawczych i telekomunikacyjnych. Ostatnie dwa z tych zadań mogą zostać wsparte przez rozwiązania, będące owocem współpracy Scanway i German Orbital Systems. Technologia ta wkrótce zostanie przetestowana na orbicie. Wrocławska spółka realizuje właśnie finałowe etapy projektu badawczo-rozwojowego związanego z technologiami komunikacji laserowej i obserwacji Ziemi z orbity” - napisano w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane