Firma Woźniak zgłosiła koncentrację sprzed trzech lat

Jajowy gigant zapytał urząd antymonopolowy o zgodę na przejęcie, którego dokonał w… 2015 r. UOKiK wniosek zwrócił.

Fermy Drobiu Woźniak (FDW), producent jaj z obrotami przekraczającymi 1,65 mld zł, złożył do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek o zgodę na przejęcie części mienia będących w upadłości likwidacyjnej Ferm Drobiu Borkowski (FDB). Chodzi m.in. o siedem ferm. UOKiK właśnie poinformował o... zwrocie wniosku. Dlaczego?

„Koncentracja została już dokonana w 2015 r.” — odpisało na nasze pytanie biuro prasowe urzędu.

„PB” jako pierwszy donosił w kwietniu 2015 r., że najlepszą ofertę w przetargu na dzierżawę majątku bankruta złożyły FDW, które miały zostać dzierżawcą na kolejne 36 miesięcy. Nieco wcześniej bankrut chwalił się, że jest największym producentem jaj konsumpcyjnych w Polsce, a pod względem skali produkcji rywalizował od lat właśnie z FDW.

We wrześniu 2017 r. UOKiK poinformował, że wszczął przeciwko FDW sprawę i wyznaczył karę w wysokości 339 tys. zł za nabycie bez wymaganej uprzedniej zgody organu antymonopolowego części przedsiębiorstwa FDB.

„Nie toczy się już obecnie żadne postępowanie sądowe (odwoławcze). Decyzja jest już prawomocna, spółka zapłaciła karę. (…) byłoby bezcelowe prowadzić postępowanie w sytuacji, kiedy koncentracja się odbyła, a sprawa została przez nas zbadana w postępowaniu o nałożenie kary finansowej” — tłumaczy biuro prasowe UOKiK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu