Firmę może wesprzeć doradca

Arkadiusz Rojek
11-06-2003, 00:00

Dla większości przedsiębiorców przeprowadzenie transakcji kapitałowej z udziałem funduszy lub inwestorów branżowych jest wydarzeniem bez precedensu. Zwykle nie mieli oni okazji na pozyskanie wiedzy i doświadczenia niezbędnego do pozyskania kapitału w sposób korzystny, ale przede wszystkim bezpieczny dla siebie i firmy.

Z pomocą mogą przyjść firmy specjalizujące się w doradztwie strategicznym i pełnej obsłudze transakcji. Ich rola polega na wypracowaniu optymalnej strategii pozyskania kapitału, selekcji partnerów, przygotowaniu struktury transakcji oraz dokumentacji, a także na udziale w negocjacjach warunków.

W praktyce rola doradców często wychodzi poza ramy samej transakcji i zaczyna się już na etapie planowania długofalowej strategii rozwoju kapitałowego firmy.

— Zdarza się, że klient pracuje z firmą doradczą przez lata od podjęcia decyzji o pozyskaniu inwestora, do jego wyjścia. Ze spółką określa się potrzeby kapitałowe i przygotowuje scenariusz rozwoju — mówi Marcin Duszyński, partner firmy Capital One Advisers, specjalizującej się w doradztwie kapitałowym.

Doradcy postrzegają spółkę jako produkt rynkowy, którego odbiorcą jest inwestor.

Jednym z podstawowych zadań doradcy kapitałowego jest skrócenie okresu uzyskania kapitału.

Kompetentny doradca powinien znać inwestorów i ich wymagania. Pozwala to podpowiedzieć spółce, jakich informacji i materiałów będą oczekiwać. Odpowiednie przygotowanie struktury i warunków transakcji skraca negocjacje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Rojek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Firmę może wesprzeć doradca