Firmowa alternatywa dla sztampy i nudy

MBE
opublikowano: 19-06-2009, 00:00

Kiedy szkolenia nie przynoszą efektów, można skorzystać z alternatywnych form.

Kiedy szkolenia nie przynoszą efektów, można skorzystać z alternatywnych form.

Sala szkoleniowa to nie jedyne miejsce, gdzie pracownik zdobywa nowe umiejętności. Firma może sięgnąć po inne formy doskonalenia, np. wewnętrzną rotację, pracę w zespołach lub tworzenie społeczności praktyków.

— 71 proc. pracowników postrzega nowe zadania jako działanie na rzecz rozwoju. A 26 proc. widzi wymiar rozwojowy w zastępstwach na innych stanowiskach — mówiła Marzena Fryczyńska, adiunkt w Katedrze Gospodarowania Zasobami Pracy SGH, podczas IV edycji konferencji Szkolenia w Polsce.

Według niej rotacja wewnętrzna pozwala ludziom poznać specyfikę firmy, zdobywać pełniejszą wiedzę i doskonalić się dzięki realizowaniu nowych zadań. Jest też dla pracowników szansą wzbogacenia życiorysu zawodowego, a firmie pozwala budować dobre relacje wewnętrzne.

Z kolei pracę zespołową za formę rozwoju kompetencji uznaje 58 proc. pracowników. Stwarza ona możliwość działania powiązanego z uczeniem. Współpraca z kolegami, którzy mają inne doświadczenia, pozwala nie tylko zdobywać nową wiedzę i umiejętności. Nie każdy pracodawca wie, że jest pewien poziom tzw. wiedzy ukrytej, którą ich ludzie mogą sobie przekazywać, pracując razem w zespołach zadaniowych.

Przydatne może być kontaktowanie się z pracownikami innych firm, z którymi łączy nas podobne doświadczenie. Chodzi o tworzenie tzw. społeczności praktyków. 68 proc. pracowników uważa, że utrzymywanie relacji z osobami z branży to także działanie na rzecz rozwoju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy