Firmy będą więcej płacić pracownikom

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 03-02-2014, 00:00

Pracodawcy nareszcie zaczynają myśleć o podwyżkach. Lepiej opłacani będą jednak głównie ci specjaliści, o których firmy najbardziej rywalizują.

Nie tylko dane z końcówki zeszłego roku, ale również ostatnie wskaźniki dotyczące konsumpcji, nastrojów Polaków i opinie przedsiębiorców wskazują, że polska gospodarka zaczyna przyśpieszać. Prognozy w kontekście zatrudnienia, chociaż bardzo ostrożne, pozwalają przypuszczać, że w 2014 i 2015 r. będziemy mieli do czynienia ze stopniowym spadkiem bezrobocia.

Za optymistycznymi danymi dotyczącymi zatrudnienia idą lepsze wieści co do naszych płac. Firma Adecco Poland pod koniec 2013 r. przeanalizowała płace, na podstawie danych o ponad 24 tysiącach rekrutacji, które przeprowadziła w ciągu całego zeszłego roku. Wnioski? Po pierwsze, na żadnym stanowisku nie zarejestrowano spadków wynagrodzeń. Po drugie, wśród tzw. białych kołnierzyków zaobserwowano znaczny wzrost płac w stosunku do średniej dynamiki w całej gospodarce, która wyniosła 2,9 proc.

Kogo szukają…

O około 5 proc. w górę poszły płace w działach logistyki, sprzedaży, finansów i rachunkowości. Nic dziwnego — to dziedziny najszybciej się rozwijające i wciąż poszukujące pracowników.

— Logistyka mocno optymalizuje procesy w firmach, są więc one zainteresowane zatrudnieniem najlepszych specjalistów na rynku. Również sprzedaż jest działem, od aktywności którego zależą w dużej mierze wyniki firm. Za wzrost płac w rachunkowości i finansach odpowiadają głównie centra BPO — mówi Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland, której firma szuka obecnie dla swoich klientów 500 osób do pracy na stanowiskach związanych z finansami i rachunkowością.

O około 5 proc. wzrosły również pensje w branżach zdecydowanie mniej dynamicznych — energetyce, górnictwie i sektorze paliwowym. Być może po części są one efektem negocjacji związkowych i wcześniejszych umów, a w przypadku energetyki — konsolidacji branży i poszukiwania doświadczonych pracowników.

W całym 2013 r. najwyższy poziom wynagrodzeń tzw. białych kołnierzyków odnotowano na Mazowszu, a najniższy w woj. warmińsko-mazurskim. Najmniej płacono na stanowiskachadministracyjnych i w działach bezpośrednio je wspierających.

…temu dają

Na 2014 r. Narodowy Bank Polski i Ministerstwo Finansów prognozują wzrost zarobków na poziomie odpowiednio 3,9 proc. i 3,4 proc.

— Płace w dalszym ciągu będą rosły w branżach, które były doceniane w ubiegłym roku, ale również, choć zapewne nieco wolniej, w branżach, w których pracownicy od kilku lat nie dostali podwyżek. Myślę, że ten rok to zmieni, choć wiele firm, zamiast dawać podwyżki wszystkim, decyduje się na docenienie tych, których odejście byłoby dużą stratą — twierdzi Anna Wicha.

Jednak najlepsze zarobki i największe szanse na ewentualne podwyżki ma przed sobą sektor IT oraz działy i stanowiska bezpośrednio związane z tą specjalizacją. Ich wynagrodzenia mogą wzrosnąć nawet o 9 proc.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane