Firmy bez specochrony przed fiskusem

JK
opublikowano: 25-04-2018, 16:14
aktualizacja: 25-04-2018, 16:16

Nie będzie „kodeksu” przesłanek należytej staranności w VAT, który miał chronić uczciwe firmy przed sankcjami za nieświadome relacje z oszustami.

Tak jak informowaliśmy jakiś czas temu, nie powstanie katalog działań po dokonaniu których przedsiębiorcy mieli mieć gwarancje bezpieczeństwa, że fiskus nie zakwestionuje im prawa do odliczenia lub zwrotu podatku VAT w sytuacji, gdy wplatali się w transakcję z oszustem podatkowym.

Zobacz więcej

Urząd Skarbowy, podatki

Borys Skrzyński

Po prawie roku żmudnych prac, zaangażowaniu kilkudziesięciu ekspertów podatkowych i wielu organizacji przedsiębiorców, Ministerstwo Finansów zrezygnowało z tego pomysłu z obawy przed tym, że kodeks przesłanek należytej staranności mógłby być instrukcją dla oszustów, jak nie płacić podatku VAT. Ministerstwo wyda jedynie wytyczne dla organów skarbowych jak mają kontrolować podatników i sprawdzać czy dochowują należytej staranności w weryfikowaniu swoich kontrahentów.

Wytyczne te nie będą obowiązywać przedsiębiorców i nie będą prawnie wiążące dla urzędników. Nawet wejście w system podzielonej płatności VAT (split payment) nie da gwarancji, że skarbówka nie zablokuje zwrotu czy odliczenia VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Firmy bez specochrony przed fiskusem