Firmy, dla których Ministerstwo Skarbu Państwa szuka inwestorów

  • Marta Bellon
opublikowano: 14-06-2012, 00:00

Bielskie Zakłady Obuwia BEFADO

Spółka jest jednym z liderów produkcji obuwia tekstylnego dla dzieci. Eksportuje do krajów europejskich. Firma jest znanym producentem obuwia tekstylnego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ma 80-letnie doświadczenie, stosuje nowoczesne technologie i materiały oraz najnowsze trendy wzornicze. Rocznie produkuje i sprzedaje ponad 2 miliony par butów. Trafiają one zarówno do klientów w kraju, jak i zagranicą. BEFADO eksportuje produkty do państw Unii Europejskiej. Udział zakładów w krajowej produkcji obuwia tekstylnego to 24,6 proc. Najlepiej sprzedają się buty dla dzieci oznaczone certyfikatem „Zdrowa stopa”, ich udział w sprzedaży ogólnej spółki przekracza 75 proc. Spółka produkuje również obuwie dla kobiet i mężczyzn, a także specjalistyczne obuwie pod marką „Dr Orto”. Są one przeznaczone dla osób z wrażliwymi stopami, cierpiących na zespół stopy cukrzycowej lub dotkniętych zmianami reumatoidalnymi. W Polsce zakłady prowadzą głównie sprzedaż detaliczną za pośrednictwem przedstawicieli handlowych. Sprzedają też obuwie hurtowo do sieci handlowych i mają sklep przyzakładowy i internetowy. W 2011 r. spółka firma zanotowała 39 mln zł przychodów ze sprzedaży. Skarb państwa ma w niej 100 proc. udziałów.

PKS w Lublińcu

Firma ma ustabilizowaną pozycję na rynku i rozwiniętą sieć linii autobusowych, a także ponad 50-letnie doświadczenie. To znane i stabilne przedsiębiorstwo. Jest czołowym przewoźnikiem w środkowo-zachodniej części województwa śląskiego oraz północno-wschodniej części regionu opolskiego. Prowadzi regularną komunikację pasażerską na 80 liniach. Do przewozu pasażerów ma 64 autobusy, a także dworce autobusowe w Lublińcu i Oleśnie. W przedsiębiorstwie pracują wykwalifikowani kierowcy i mechanicy. Oprócz regularnej komunikacji, spółka realizuje przewozy turystyczne — krajowe i zagraniczne.Prowadzi ponadto stację kontroli pojazdów i specjalistyczne serwisy, m.in. tachografów i wymiany olejów. Klienci spółki mogą skorzystać z myjni bezdotykowej i całodobowej stacji paliw, na której mogą zakupić oleje, części zamienne, artykuły spożywcze, napoje i prasę. Spółka organizuje również kursy nauki jazdy na kategorię B, C i D, szkoli kierowców zawodowych oraz wynajmuje biura, magazyny, place i parkingi. Wynajmuje także powierzchnie pod nośniki reklamowe i świadczy usługi holowania. W ubiegłym roku jej przychody ze sprzedaży wyniosły ponad 10 mln zł. 100 proc. udziałów w spółce ma skarb państwa.

PKS Częstochowa w Częstochowie

Z usług firmy rocznie korzysta ponad 8 mln pasażerów. Spółka jest w trakcie restrukturyzacji. To największy przewoźnik w województwie śląskim, w 100 procentach należy do skarbu państwa. Realizuje program naprawczy, który obejmuje restrukturyzację finansową, majątkową i zatrudnienia. Jest właścicielem 173 autobusów. Realizuje regularne przewozy pasażerskie — regionalne i dalekobieżne, zapewnia połączenie z miastami akademickimi i ośrodkami wczasowo-sanatoryjnymi, wykonuje również przewozy turystyczne na indywidualne zlecenia. Świadczy usługi diagnostyki i rejestracji pojazdów, a ponadto: naprawcze, parkingowe, dzierżawi także majątek trwały. PKS Częstochowa działa na terenie wokół pięciu największych miast w pobliżu Częstochowy. Obsługuje 297 linii podmiejskich, 81 regionalnych i 6 dalekobieżnych. Spółka jest również użytkownikiem wieczystym gruntów o powierzchni prawie 7,3 ha. Wszystkie nieruchomości mają uregulowany stan prawny i są atrakcyjnie zlokalizowane — dworzec autobusowy znajduje się w centrum Częstochowy, a część należącego do firmy biurowca, jest przystosowana do prowadzenia działalności dydaktyczno-naukowej. W 2011 r. jej przychody wyniosły niemal 35,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy