Firmy farmaceutyczne gotowe do rozmów z rządem o imporcie leków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-02-2005, 18:10

Koncerny farmaceutyczne gotowe są do rozmów z przedstawicielami rządu o rozwiązaniu sporu dotyczącego importu leków, bowiem zależy im na jego zakończeniu. Część spraw już się przedawniła - poinformował w środę PAP dyrektor Stowarzyszenia Przedstawicieli Firm Farmaceutycznych w Polsce Paweł Piotrowski.

Koncerny farmaceutyczne gotowe są do rozmów z przedstawicielami rządu o rozwiązaniu sporu dotyczącego importu leków, bowiem zależy im na jego zakończeniu. Część spraw już się przedawniła - poinformował w środę PAP dyrektor Stowarzyszenia Przedstawicieli Firm Farmaceutycznych w Polsce Paweł Piotrowski.

"Mamy nadzieję, że sprawa zostanie definitywnie zakończona i całe złe wrażenie, które zostało wykreowane wokół przemysłu farmaceutycznego, przestanie istnieć. Od wrześniowego spotkania z premierem Hausnerem strona rządowa nie kontaktowała się z przedstawicielami branży w tej sprawie" - powiedział Piotrowski.

"Według naszej wiedzy, część spraw już uległa przedawnieniu" - dodał.         

Rząd uważa, że wskutek działalności importerów doszło do zawyżenia wydatków na refundację leków (czyli ich finansowanie ze środków publicznych), gdyż podstawę do jej obliczenia stanowiła cena hurtowa i detaliczna leku, ustalona na podstawie wartości celnej, nieskorygowanej następnie o otrzymane przez importerów rabaty.

Kwota roszczeń podawana była w różnej wysokości, w zależności od metody szacowania.     

Według firm farmaceutycznych, importerzy leków nie naruszyli obowiązujących przepisów w zakresie marż urzędowych na leki importowane.

Ich zdaniem, ceny leków jako maksymalne były wynegocjowane i podpisane przez Ministerstwo Zdrowia, czego dowodem były podpisane umowy, a to że importerzy otrzymywali upusty, to już tylko kwestia wewnętrznych rozliczeń firm.

We wrześniu wicepremier Hausner złożył firmom farmaceutycznym propozycję zawarcia porozumienia w sporze marżowo-cenowym, które zakładało przekazanie przez koncerny darowizn na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) i częściowe umorzenie długów szpitalom.

Strony nie doszły jednak do porozumienia, mimo że Stowarzyszenie występowało do rządu z prośbą o kontynuację rozmów. Dotychczas od strony rządowej nie uzyskano odpowiedzi.  

Po fiasku negocjacji Rada Ministrów upoważniła ministra zdrowia, aby NFZ wniósł powództwo przeciwko firmom farmaceutycznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane