Firmy high-tech wróciły do łask inwestorów

Wojciech Dembiński
30-10-2000, 00:00

Firmy high-tech wróciły do łask inwestorów

Wbrew obawom analityków, że niższe przychody Nortel Networks — jednego z największych producentów sprzętu telekomunikacyjnego na świecie — mogą przełożyć się na gorsze wyniki głównego dostawcy tej firmy, produkującej światłowody kanadyjsko-amerykańskiej spółki JDS Uniphase, raport kwartalny tej ostatniej firmy pokrył się jednak z wcześniejszymi prognozami finansowymi.

INFORMACJA ta przyczyniła się do poprawy oceny kondycji całego sektora telekomunikacyjnego, ponieważ inwestorzy doszli do wniosku, że problemy Nortela dotyczą tylko tego jednego przedsiębiorstwa.

POZYTYWNYM dla graczy sygnałem było również przełamanie tendencji spadkowej na Nasdaq. W czwartek sesja na tym rynku zakończyła się niewielkim wzrostem indeksu, mimo że w ciągu dnia spadek indeksu sięgnął 4 proc.

PRZEBIEG piątkowych notowań na Dalekim Wschodzie nie potwierdził jednak nadziei inwestorów. Sesje zakończyły się spadkami indeksów głównych rynków. Tokijski Nikkei stracił 1,86 proc., spadając do najniższego poziomu od 19 miesięcy. Na koniunkturze giełdowej zaważyły niezadowalające wyniki kilku firm technologicznych, w szczególności Sony Corporation.

PIĄTKOWE sesje na Starym Kontynencie rozpoczęły się od zwyżek indeksów, które popychane były w górę przez drożejące akcje firm z sektora telekomunikacyjnego. Na otwarciu notowań najwięcej - 5,8 proc. - zyskał francuski Alcatel, producent m.in. telefonów komórkowych.

PO POŁUDNIU wzrostowa tendencja był kontynuowana. Pomogły w tym dane na temat wzrostu PKB w Stanach Zjednoczonych w III kwartale, które wskazują na znaczące spowolnienie amerykańskiej gospodarki. Tym samym zmniejsza się prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych, co z kolei zwiększa atrakcyjność inwestycji w akcje. Podobnie jak rano, także w ostatnich godzinach handlu na europejskich parkietach najwięcej zyskiwały spółki sektora technologicznego. Przykładowo brytyjski Marconi zarabiał 5,5 proc. Z kolei indeks sektora high-tech rósł o 3,7 proc.

WZROST indeksu kontraktów terminowych na Nasdaq sugerował udane rozpoczęcie sesji za Atlantykiem. Zgodnie z tymi oczekiwaniami, zarówno Nasdaq, jak i Wall Street otworzyły się na plusie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Firmy high-tech wróciły do łask inwestorów