Firmy leśne będą musiały zdobyć zezwolenie ministra środowiska

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-07-2005, 11:17

Przedsiębiorstwa zajmujące się opracowywaniem planów zagospodarowania lasów, czyli projektów zakładających ile lasu, jakiego i gdzie trzeba zasadzić, a ile i gdzie można wyciąć, będą musiały uzyskać na prowadzenie tej działalności zezwolenie ministra środowiska - zdecydował w czwartek Sejm, nowelizując ustawę o lasach.

Przedsiębiorstwa zajmujące się opracowywaniem planów zagospodarowania lasów, czyli projektów zakładających ile lasu, jakiego i gdzie trzeba zasadzić, a ile i gdzie można wyciąć, będą musiały uzyskać na prowadzenie tej działalności zezwolenie ministra środowiska - zdecydował w czwartek Sejm, nowelizując ustawę o lasach.

Za przyjęciem ustawy głosowało 300 posłów, 107 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Nowela zakłada, że przedsiębiorstwa starające się o ministerialną zgodę na opracowywanie planów urządzenia lasów, we wniosku o zezwolenie będą musiały przedstawić m.in. wykaz osób wykonujących prace urządzeniowe oraz staż ich pracy.

Podczas prac nad ustawą jeden z wnioskodawców projektu, poseł Stanisław Żelichowski (PSL) wyjaśniał PAP, że taki zapis był niezbędny, ponieważ "na rynku powstało wiele firm, które poza tym, że ładnie się nazywały, nie oferowały nic, a jakość ich prac była tragiczna".

"Natomiast w sytuacji, gdy podejmuje się decyzję o wielkości wyrębu, nie można sobie pozwolić na całkowitą komercję. Dlatego wprowadziliśmy obowiązek by ten, który prowadzi te prace planistyczne, miał zezwolenie ministerialne" - powiedział PAP Żelichowski.

W projekcie nowelizacji zastrzeżono też cztery dziedziny działalności na obszarze lasów państwowych, które mogą być wykonywane tylko przez przedsiębiorstwo państwowe, jakim jest Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Są to: wielkoobszarowa, okresowa inwentaryzacja lasów, aktualizacja stanu zasobów leśnych, prowadzenie banku danych o zasobach leśnych i stanie lasów oraz sporządzanie planów urządzenia lasów, które są w zarządzie Lasów Państwowych.

Według Żelichowskiego wyłączone dziedziny są priorytetowe dla prawidłowej gospodarki leśnej, dlatego powinny leżeć w gestii państwa. Poseł zaznaczył, że co prawda do tej pory tymi sprawami również zajmowało się biuro urządzania, ale robiło to zwyczajowo, bowiem nie wynikało to z ustawy.

Nowela przewiduje ponadto, że pracownicy i byli pracownicy Lasów Państwowych, mający co najmniej trzyletni okres zatrudnienia w tym przedsiębiorstwie, będą mieć pierwszeństwo nabycia lokali, których są najemcami, przy czym cena sprzedaży lokalu podlegać ma obniżeniu o 6 proc. za każdy rok przepracowany w Lasach Państwowych oraz o 3 proc. za każdy rok najmu tego lokalu. Cena ta nie może jednak zostać zredukowana więcej niż o 95 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Firmy leśne będą musiały zdobyć zezwolenie ministra środowiska