Czytasz dzięki

Firmy mają coraz lepszy dostęp do finansowania

  • Materiał partnera
opublikowano: 31-12-2019, 09:56

Jadwiga Emilewicz, Minister Rozwoju

Polski sektor MŚP jest coraz silniejszy i coraz chętniej podejmuje wyzwania rozwojowe, w tym eksportowe i innowacyjne. Cieszy fakt, że wraz z rozwojem sektora przedsiębiorczości także dostęp polskich mikro-, małych i średnich przedsiębiorców do finansowania zewnętrznego, w tym do kredytu, wciąż się poprawia. Dostęp do finansowania od kilku lat nie jest już bowiem głównym problemem polskich przedsiębiorców. Zarówno rynek komercyjny, jak i instrumentów publicznych, wspierających akcję kredytową, jest obecnie bardzo dobrze rozwinięty i korzystają z niego zarówno przedsiębiorcy, jak i instytucje finansowe.

Jedną z najczęściej podnoszonych przez przedsiębiorców bolączek w kontekście dyskusji o finansowaniu działalności gospodarczej jest koszt kredytu. Małe firmy na ogół płacą więcej za pożyczane pieniądze, co wynika z większego, związanego z tym ryzyka, albo ze zbyt małej skali działania lub ze zbyt krótkiej historii biznesowej pożyczającego.

Polski rząd wspiera rozwój dostępu do finansowania zewnętrznego w ramach szeroko pojętego programu na rzecz poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Nadal, mimo rozwiniętego rynku finansowego, mamy bowiem do czynienia ze zjawiskiem luki finansowej. Ponad 70 proc. wartości inwestycji w środki trwałe w Polsce jest finansowanych z wkładu własnego przedsiębiorstw. Jedynie 10 proc. pochodzi z kredytów bankowych, i jest to proporcja dużo niższa niż w państwach Europy Zachodniej czy USA.

Polski rząd uruchomił szereg programów mających na celu zniwelowanie tego negatywnego zjawiska. Najważniejszym jest program „Wspieranie przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego". Innym ważnym przykładem są programy wykorzystujące wsparcie unijne. Tu istotnym z punktu widzenia Ministra Rozwoju jest program wieloletni pt. „Udział Polski w Programie na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz MŚP (COSME) oraz w instrumentach finansowych UE wspierających konkurencyjność przedsiębiorstw, w latach 2015-2021”, w ramach którego Ministerstwo Rozwoju, PARP i Związek Banków Polskich uruchomiły i prowadzą Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych UE.

Krajowy Punkt Kontaktowy wspiera tworzenie nowych instrumentów unijnych, we współpracy z komercyjnymi i publicznymi instytucjami finansowymi na polskim rynku. Pomaga polskim przedsiębiorcom, przede wszystkim z sektora MŚP, korzystać z tej oferty preferencyjnego finansowania w ramach programów centralnych Komisji Europejskiej. Sądzę, że te doświadczenia będą szczególnie ważne w obliczu nowej perspektywy finansowej, w ramach której planujemy kontynuację wsparcia da rynku.

Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Komentarz partnera sekcji

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu