Firmy mają czas do środy

Albert Stawiszyński
30-03-2004, 00:00

Do 31 marca przedsiębiorcy muszą złożyć roczne sprawozdanie o wysokości należnej opłaty produktowej.

Do wnoszenia opłaty produktowej są zobowiązani przedsiębiorcy wytwarzający oraz wprowadzający na rynek krajowy produkty w określonych opakowaniach (np. z tworzyw sztucznych, ze stali) lub określone rodzaje produktów (np. akumulatory ołowiowe). Sprawozdanie o wysokości należnej opłaty produktowej za rok 2003 r. należy przesłać do urzędu marszałkowskiego do końca marca. Sporządza się je na formularzu OŚ-OP1.

Od tego roku obowiązuje nowy jego wzór, co wynika z ubiegłorocznej nowelizacji przepisów ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (DzU z 2001 r., nr 63, poz. 639).

Formularz jest podzielony na dwie części. Pierwsza dotyczy wielkości wprowadzonych na rynek krajowy opakowań i produktów oraz osiąganych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych oraz poużytkowych. W drugiej części są podawane informacje dotyczące wysokości należnej opłaty. Warto dodać, że w formularzu dodano nowe rubryki dotyczące osiągniętych wielkości przekraczających wymagany poziom odzysku i recyklingu.

Opłatę produktową oblicza się oddzielnie dla każdego rodzaju opakowań lub produktów, które są wymienione w załączniku nr 1 lub nr 2 powyższej ustawy. Podstawę jej obliczenia w przypadku opakowań stanowi masa w kilogramach, a dla produktów — ilość w sztukach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Firmy mają czas do środy