Firmy mają płacić 23 proc. VAT od infrastruktury przekazywanej gminom

PAP
opublikowano: 03-01-2011, 18:13

Inwestycje prowadzone przez deweloperów podrożeją, jeśli infrastruktura przekazywana przez nich nieodpłatnie gminom będzie opodatkowana 23-proc. VAT-em - ostrzegają eksperci podatkowi. Dziś przekazanie takie nie jest opodatkowane.

Obłożenie 23-proc. podatkiem infrastruktury przekazywanej nieodpłatnie gminom przez deweloperów przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT. Jego pierwsze czytanie na posiedzeniu Sejmu zaplanowano na wtorek.

Partner w firmie doradztwa podatkowego Accreo Taxand Paweł Toński powiedział PAP, że zmiana może dotknąć deweloperów, zwłaszcza komercyjnych. Często warunkiem zgody na ich inwestycje jest wykonanie przez nich określonej infrastruktury, np. dróg dojazdowych, wiaduktów czy dróg wewnętrznych, które później są przekazywane samorządom. Obecnie przekazania takie nie podlegają VAT, ale to ma się zmienić.

"W przypadku komercyjnych inwestycji, np. budowy hipermarketów, koszt infrastruktury, którą potem otrzymuje gmina, może sięgać nawet 30 proc. wartości inwestycji, ale średnio stanowi ok. 10-15 proc. Od tego trzeba będzie odprowadzić VAT" - wytłumaczył Toński.

Według niego, w praktyce może to oznaczać wzrost kosztów dla deweloperów. Jest bowiem mało prawdopodobne, aby samorządy chciały zwracać im kwoty stanowiące równowartość tego podatku.

Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy z kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy uważa, że np. w przypadku deweloperów mieszkaniowych, opodatkowanie infrastruktury oddawanej gminom oznaczałoby w rzeczywistości podwójne opodatkowanie.

"Już dziś koszt takiej infrastruktury deweloperzy wliczają w cenę mieszkań. A te są opodatkowane VAT-em" - wyjaśnił Nikończyk. Dodał, że niewykluczone, iż deweloperzy będą próbować przekazywać samorządom infrastrukturę odpłatnie - za symboliczną złotówkę.

Zgodnie z projektem nowelizacja ma wejść w życie 1 lutego 2011 r. Przewiduje także podwyższenie VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci. Podatek na odzież dla niemowląt i obuwie dla dzieci wzrósłby z 8 proc. do 23 proc. Według MF podwyżka wiąże się z wykonaniem wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. W październiku br. uznał on, że stosowana przez Polskę obniżona stawka podatku VAT w odniesieniu do dostaw, importu i tzw. wewnątrzwspólnotowego nabycia odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego, jest niezgodna z prawem UE. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane