Firmy mogą tylko stracić

Wojciech Kmita
opublikowano: 06-01-2005, 00:00

Wprowadzenie do obrotu substancji nowej wymaga specjalnego zgłoszenia. Bez niego przedsiębiorca naraża się na wysoką karę.

Od 30 grudnia 2004 r. obowiązują przepisy rozporządzenia ministra finansów w sprawie sposobu i trybu wpłat należności z tytułu wprowadzenia do obrotu substancji nowej bez wymaganego zgłoszenia (DzU nr 283 z 2004 r., poz. 2823).

Co mówi ustawa

Zgodnie z ustawą o substancjach i preparatach chemicznych, substancje nowe to takie, które nie są zamieszczone w Europejskim Wykazie Istniejących Substancji o Znaczeniu Komercyjnym (EINECS). Podlegają one szczególnym procedurom zgłaszania do Inspektora ds. Substancji i Preparatów Chemicznych. Zgłoszenie powinno być dokonane przez producenta lub importera najpóźniej na 60 dni przed wprowadzeniem ich do obrotu w przypadku, gdy przewidywana wielkość obrotu wynosi co najmniej 1 tonę rocznie lub najpóźniej na 30 dni przed tą czynnością (gdy wielkość obrotu jest mniejsza niż 1 tona rocznie).

Ostre restrykcje

W przypadku stwierdzenia uchybień inspektor sanitarny zawiadamia o tym właściwy urząd skarbowy, a przedsiębiorca, który uzyskuje przychody ze sprzedaży substancji nowej wprowadzonej bez zgłoszenia do obrotu (w postaci własnej lub składnika preparatu), jest zobowiązany bez wezwania do wpłaty na rachunek tego urzędu kwoty stanowiącej 100 proc. przychodów ze sprzedaży tej substancji do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskał takie przychody.

Rozliczający się w formie karty podatkowej mają na to czas do 7. dnia następnego miesiąca.

Ustawa wyłącza niektóre substancje nowe z obowiązku zgłoszenia. Nie ma takiej konieczności np. przy polimerach, związkach wielocząsteczkowych, substancjach nowych stosowanych wyłącznie jako dodatki do żywności i pasz oraz substancjach biologicznie czynnych. Nie trzeba zgłaszać też substancji nowych wprowadzonych do obrotu wyłącznie w celu badań naukowych, jeżeli ich ilość nie przekracza 100 kg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kmita

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Firmy mogą tylko stracić