Firmy nie chcą płacić za pomoc

Henryk Michałowicz
24-02-2009, 00:00

Zgodnie z zapowiedzią premiera Donalda Tuska rząd zapewni pomoc osobom, które straciły możliwość spłaty kredytu hipotecznego ze względu na utratę pracy. Kredyt taki będzie spłacany przez rok z Funduszu Pracy. W sytuacji spowolnienia gospodarczego pieniądze z Funduszu Pracy powinny być przeznaczone na zatrzymanie wykwalifikowanych pracowników.

Sytuacja finansowa Funduszu Pracy w ostatnich latach znacznie się poprawiła. Nie oznacza to, że wszystkie problemy rynku pracy zostały rozwiązane. Dlatego negatywnie oceniamy zmianę dotyczącą przeniesienia finansowania świadczeń przedemerytalnych z budżetu państwa do Funduszu Pracy tworzonego ze składek pracodawców. Celem Funduszu Pracy powinno być aktywne wspieranie osób na rynku pracy. Państwo powinno pomagać osobom w trudnej sytuacji, ale nie kosztem pieniędzy pracodawców.

Stan finansów Funduszu Pracy zależy od funduszu płac i pokrywa się z cyklem koniunktury gospodarczej. Oznacza to, że w sytuacji pogarszania się koniunktury, kiedy wzrasta zapotrzebowanie na pieniądze Funduszu Pracy, maleją jego dochody. Dlatego korzystniejsze byłoby finansowanie funduszu z budżetu państwa, który finansowany jest przede wszystkim wpływami z podatków obciążających konsumpcję. A ta nie podlega aż tak dużym wahaniom koniunkturalnym jak fundusz płac. Oczywiście ustawa powinna zabezpieczać odpowiednie finansowanie zadań funduszu.

Henryk Michałowicz,

ekspert KPP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Henryk Michałowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Firmy nie chcą płacić za pomoc