Firmy planują redukcje. To pomóż wyrzucanym

Małgorzata Grzegorczyk
18-11-2008, 00:00

Whirlpool chce podać rękę zwalnianym pracownikom. Właśnie to radzą eksperci: skoordynowany outplacement.

Whirlpool chce podać rękę zwalnianym pracownikom. Właśnie to radzą eksperci: skoordynowany outplacement.

Trudno się spodziewać, że Whirlpool (Polar) będzie jedyną dużą firmą planującą cięcia etatów we Wrocławiu. Jest jednak pierwszą, więc producent AGD może wytyczać szlaki dla kolejnych przedsiębiorstw w mieście i całej Polsce. Na razie trwają negocjacje ze związkami zawodowymi.

— Firma uważa, że konieczna jest redukcja około 470 miejsc pracy. Na pewno będziemy chcieli podpisać porozumienie ze związkami. Wspólnie ustalimy, jak będą się odbywały zwolnienia, sposób typowania pracowników, którzy odejdą, wysokość odpraw i rodzaj pomocy dla nich. Chcemy pomagać pracownikom w poszukiwaniu nowych miejsc zatrudnienia. Niewykluczone, że zaproponujemy im szkolenia — mówi Marian Sepesi, prezes Polaru.

Zarząd rozważa aktywne poszukiwanie pracy dla zwalnianych osób. To, według ekspertów, jest kluczem do sukcesu.

— Skoordynowany outplacement, czyli przesuwanie pracowników z firm, które muszą ograniczać zatrudnienie, do tych, które się właśnie rozwijają, jest odpowiedzią na kryzys docierający także do Wrocławia — uważa Paweł Panczyj z Ernst Young.

Polega to na tym, że powstaje zespół roboczy złożony z przedstawicieli przedsiębiorstw planujących zwolnienia, spółek planujących przyjęcia do pracy, firm rekrutacyjnych oraz lokalnych instytucji odpowiedzialnych za rynek pracy, jak powiatowe czy wojewódzkie urzędy pracy. Taki zespół umożliwia skoordynowane przesuwanie pracowników z jednych firm do innych.

— To osłabi uderzenie kryzysu, którego skutki są na tyle trudne do określenia, że można, a wręcz należy podejmować jedynie działania doraźne — mówi Paweł Panczyj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Firmy planują redukcje. To pomóż wyrzucanym