Firmy pożyczają, bo muszą

Wedziuk Sylwia
opublikowano: 27-02-2018, 22:00

Zatory płatnicze zmuszają spółki MSP do korzystania z zewnętrznego finansowania biznesu.

Keralla Reserach, na zlecenie Narodowego Funduszu Gwarancyjnego (NFG), spółki faktoringowej z grupy Kaczmarski, zapytała przedsiębiorców z sektora MSP o powody korzystania z zewnętrznego finansowania bieżącej działalności. Okazuje się, że firmy najczęściej pożyczają pieniądze, ponieważ kontrahenci płacą im po terminie (38 proc.) albo działają w branży, w której obowiązują długie terminy zapłaty (37,3 proc.).

— Warto podkreślić, że co piąta badana firma korzystająca z zewnętrznego finansowania zaznaczyła oba powody. To oznacza, że ich kontrahenci najpierw żądają długich terminów płatności, a później często i tak regulują zobowiązania po ustalonym czasie. W takiej sytuacji wiele mikro-, małych i średnich podmiotów musi pożyczać pieniądze, aby przetrwać na rynku — wyjaśnia Dariusz Szkaradek, dyrektor zarządzający NFG. Występowanie takiego zjawiska często deklarują spółki zajmujące się budownictwem. — Duża liczba powiązań i relacji między podmiotami budowlanymi sprawia, że jest to sektor gospodarki szczególnie narażony na zatory płatnicze. Wykonawca nie dostaje pieniędzy od inwestora, więc nie płaci podwykonawcom. Ci natomiast nie regulują zobowiązań w hurtowni, a w efekcie pieniędzy nie dostaje też producent. Taki scenariusz to niestety codzienność w budowlance — uważa Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy. Firmy należące do sektora MSP korzystają z zewnętrznego finansowania także z powodu innych uwarunkowań branżowych oraz nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń, które negatywnie wpływają na ich płynność. Zaledwie co dziesiąty przedsiębiorca odpowiedział, że pożycza pieniądze, bo jest to część przyjętej przez niego strategii działania. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wedziuk Sylwia

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu