Firmy rodzinne a fuzje i przejęcia

Edgar Koleśnik, dyrektor inwestycyjny, Abris Capital Partners
opublikowano: 22-07-2018, 22:00

Rok 2017 był na świecie niezmiernie aktywny pod względem transakcji fuzji i przejęć.

Rok 2017 był na świecie niezmiernie aktywny pod względem transakcji fuzji i przejęć. Ponad 38 tys. firm zostało kupionych lub sprzedanych, a około 10 proc. tych transakcji zrealizowały fundusze private equity. Natomiast w naszym regionie jak na razie — w 2018 r. — w porównaniu do ubiegłego widać mniej dużych transakcji. Zdecydowanie przeważają umowy średniej i małej wartości, na podstawie których zaangażowanie zagranicznych inwestorów można określić jako umiarkowane.

To, co rzuca się w oczy na polskim rynku w zakresie fuzji i przejęć, to kontynuacja w zakresie podaży rodzimych firm w segmencie transakcji poniżej 100 mln EUR. Kilka czynników gra tutaj kluczową rolę. Po pierwsze, rośnie liczba rodzimych przedsiębiorców szukających możliwości sprzedaży swoich firm. Wiele z nich nie ma jasnego planu sukcesji, bo dzieci często decydują się na odmienne ścieżki kariery niż przejęcie rodzinnego biznesu. Przedsiębiorcy szukają więc możliwości przynajmniej częściowego zmonetyzowania kilkunastoletniego sukcesu. Po drugie, przez wiele lat interesującą alternatywę dla przedsiębiorców w zakresie ich rozważań o strategicznych opcjach rozwoju i poszukiwaniu źródeł finansowania przy braku utraty kontroli stanowiła giełda. Jednak dzisiaj nastawienie do giełdy jest inne — w ciągu ostatnich lat większa liczba spółek opuściła giełdę, niż na niej zadebiutowała. Wydaje się, że w najbliższych miesiącach ta ścieżka jako opcja rozwoju i pozyskiwania przez firmy źródeł finansowania pozostanie mało atrakcyjna.

Po trzecie, wiele firm średniej wielkości ma ciekawe atrybuty, takie jak skala i pozycja rynkowa. Natomiast zdobycie rynków zagranicznych często wymaga partnera finansowego, który wesprze rozwój poprzez przejęcia poza granicami lub bardziej zdecydowane inwestycje w rozbudowę obszaru sprzedażowego. Warto wspomnieć, że na rynku polskim do grona inwestorów coraz aktywniej wchodzą podmioty typu family office, które poprzez fuzje i przejęcia realizują dywersyfikację posiadanych grup kapitałowych. To jest zdecydowanie nowy, interesujący trend w Polsce. ©

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Edgar Koleśnik, dyrektor inwestycyjny, Abris Capital Partners

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu