Firmy szykują się do boomu na kolei

opublikowano: 26-10-2016, 22:00

Przedsiębiorcy wprowadzają na tory maszyny do modernizacji. To zwiastun publicznych inwestycji i… wojny cenowej.

Firmy budowlane przygotowują się do realizacji infrastrukturalnych inwestycji.

— W najbliższych miesiącach kupimy maszyny za 100 mln zł — mówi Dariusz Blocher, prezes Budimeksu. Nie jest osamotniony. Grzegorz Grabowski, prezes Torpolu, także zapewnił, że spółka cyklicznie inwestuje w sprzęt. Działania związane z rozbudową potencjału potwierdza Urząd Transportu Kolejowego (UTK). Ignacy Góra, p.o. prezesa UTK, zapewnia, że coraz więcej firm składa wnioski o dopuszczenie do eksploatacji na sieci kolejowej maszyn niezbędnych do jej modernizacji. Budowlani eksperci prognozowali, że w latach 2018-20, kiedy nastąpi kumulacja inwestycji infrastrukturalnych, firmom zabraknie potencjału. Czy ich wizje się nie sprawdzą?

— Nie chodzi o brak maszyn. Problemem będzie logistyka. Część linii zostanie wyłączona z eksploatacji na czas prowadzenia robót, co przyspieszy realizację prac modernizacyjnych. Jednak przez kilka lat ruch kolejowy będzie sparaliżowany, dużym wyzwaniem będzie więc dowiezienie materiałów na plac budowy — uważa Dariusz Blocher.

Zwłaszcza że firmy budowlane nie mogą pozwolić sobie na wzrost swoich cen czy wyższe koszty usług transportowych. Dotychczasowy zastój w przetargach spowodował, że przedsiębiorcy budowlani przystąpili do wojny cenowej. Na rynku kolejowym, gdzie inwestycje są najbardziej opóźnione, walka o kontrakty jest bardziej zaciekła niż w innych segmentach budowlanego rynku. Marże w ofertach są więc znikome. — Zdarzają się nawet oferty, które nie pokrywają ceny materiałów — mówi Dariusz Blocher.

Podkreśla, że na szczęście PKP Polskie Linie Kolejowe coraz lepiej weryfikują propozycje cenowe i nierzadko odrzucają te z rażąco niską ceną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy