Firmy wątpią w ożywienie

Jacek Kowalczyk
23-12-2009, 06:47

Firmy bardziej sceptycznie niż ekonomiści podchodzą do zapowiadanego powrotu koniunktury. Nastroje przedsiębiorców znowu się pogarszają.

Ekonomiści zgodnie twierdzą, że gospodarka powoli wygrzebuje się z kryzysu. Rysą na szkle okazała się jednak grudniowa edycja badania koniunktury gospodarczej prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny. Nie dość, że większość przedsiębiorców ocenia perspektywy swoich firm źle, to jeszcze nastroje są gorsze niż przed miesiącem i przed rokiem, gdy kryzys zaczynał panoszyć się na świecie.

Do niedawna wydawało się, że wszystko idzie w dobrą stronę. W kluczowym dla koniunktury sektorze przetwórstwa przemysłowego od lutego do września wskaźnik obrazujący nastroje firm wzrósł o 19 pkt — z -17 pkt do +2 pkt (gdzie poziom 0 pkt to równowaga ocen pozytywnych i negatywnych, a więc perspektywa stabilna). Podobnie wspinały się wskaźniki dla budownictwa, sprzedaży i usług. Wydaje się jednak, że odbudowywanie się nastrojów dobiegło końca. W ostatnich miesiącach wskaźniki się ustabilizowały, a w grudniu nawet spadły. W przetwórstwie przemysłowym indeks spadł o 3 pkt (do -2 pkt). To pierwszy miesiąc od sierpnia, kiedy znowu więcej jest firm spodziewających się pogorszenia sytuacji niż tych, które wierzą w poprawę. Zanurkowały też wskaźniki dla budownictwa o 5 pkt (do -16 pkt) i sprzedaży detalicznej — o 4 pkt (do -6 pkt).

— Ograniczenia produkcji i bieżącego oraz przyszłego portfela zamówień (zarówno z kraju, jak i z zagranicy) powodują, że dyrektorzy przedsiębiorstw gorzej niż w listopadzie oceniają bieżącą i przyszłą sytuację finansową — twierdzą autorzy badania.

Co sprawiło takie zachwianie nastrojów, skoro wokół słyszy się, że najgorsze mamy za sobą? Czytaj w środowym "Pulsie Biznesu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Firmy wątpią w ożywienie