Firmy wymyślą patent na Komisję Europejską

MAG
10-04-2012, 00:00

Urzędnicy i koncerny, które dostały dotacje z UE na drogie projekty, razem rozwiążą brukselski węzeł.

O problemach z unijnymi dotacjami z działania 4.5 „Puls Biznesu” informował w lutym. Jysk, IBM, ATM, Brembo i Kronospan, pięć pierwszych firm, które na projekty za ponad 50 mld EUR każdy dostały już zgody na granty z unijnego programu, wciąż nie uzyskało akceptacji Brukseli. KE ma zastrzeżenia do innowacyjności projektów, mimo że zasady konkursu 4.5 zostały przez nią wcześniej zatwierdzone.

— Ostatnio pojawiły się informacje, że KE zatrzyma polskiemu rządowi dotacje dla największych inwestycji. Nie otrzymaliśmy jeszcze takiego pisma z Brukseli — zaznacza Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki. Urzędnicy chcą natomiast przekonać Brukselę, by spojrzała na polskie wnioski przychylniejszym okiem.

— Do wszystkich tych firm wyślemy zaproszenia na spotkanie z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem i minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską. Chcielibyśmy poinformować inwestorów, jakie są oczekiwania KE, i bronić dofinansowania na dotychczasowych zasadach.

Chcemy też zapytać, czy można uzupełnić projekty o dodatkowe elementy, dzięki którym dostosujemy je do zwiększonych oczekiwań komisji — mówi Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki.

Chodzi o poszerzenie inwestycji o centra badawczo-rozwojowe. Nie było to warunkiem koniecznym, gdy firmy wygrywały konkursy w 2008 r. Jednak Kronospan, Brembo, a także inwestorzy, których wnioski dopiero niedawno zostały złożone w KE, GM czy Fiat, dodali już centra R&D do ostatnich projektów. Ostatnio Bruksela zażądała, by przeprowadzić audyt efektywnościowy działania 4.5.

— Nigdy taki audyt nie był przeprowadzany w Polsce. Poprosiliśmy w połowie marca, by KE sama to zrobiła. Czekamy na odpowiedź — mówi Ilona Antoniszyn-Klik.

Wszystkie te problemy rzucają cień na ostatni konkurs w ramach działania 4.5. Ministerstwo Gospodarki ma dla inwestorów 700 mln zł. Wpłynęły 204 wnioski (175 w sektorze nowoczesnych usług, 29 w sektorze produkcyjnym), w których firmy liczą na 5 mld zł dotacji.

— Ocenę formalną już zakończyliśmy. Do końca kwietnia planujemy 7 posiedzeń komisji konkursowej, podczas których firmy zaprezentują projekty i wyjaśnią ewentualne wątpliwości. Dzięki temu chcemy zakończyć ocenę formalną i merytoryczną wniosków z sektora produkcyjnego oraz weryfikację poprawionych wniosków z sektora usługowego. Niestety, problemy z KE mogą opóźnić zakończenie konkursu — zapowiada Ilona Antoniszyn-Klik.

Ten ostatni konkurs został przeprowadzony na zaostrzonych zasadach, ale KE i do nich ma zastrzeżenia. Od 2008 r. w konkursie w działaniu 4.5 za warte wsparcia uznanych zostało 21 projektów wartości ponad 50 mln EUR. Łącznie firmy chcą zainwestować 9 mld zł i stworzyć 6,3 tys. miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Firmy wymyślą patent na Komisję Europejską