Firmy wytworzą więcej, zarobią mniej

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 08-01-2008, 00:00

W 2008 r. przychody firm będą rekordowo wysokie. Niestety, w górę poszybują też koszty, dlatego zysk będzie mniejszy niż przed rokiem.

W 2008 r. przychody firm będą rekordowo wysokie. Niestety, w górę poszybują też koszty, dlatego zysk będzie mniejszy niż przed rokiem.

Chociaż na rynku koniunktura kręci się jak nigdy, przedsiębiorcy nie powinni popadać w hurraoptymizm. Wprawdzie dzięki silnemu popytowi przychody firm wzrosną do rekordowych poziomów, jednak rok 2008 przyniesie przede wszystkim nienotowany od lat wzrost kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Dlatego bilans, niestety, będzie ujemny — mimo że przedsiębiorstwa napracują się bardziej niż w 2007 r., zarobią prawie o jedną dziesiątą mniej.

Niebezpieczna prędkość

Według wyliczeń PKPP Lewiatan, w 2008 r. przychody firm wzrosną o 12,5 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym (z 1720 mld zł do 1930 mld zł). Dynamika wzrostu kosztów będzie jeszcze wyższa, wyniesie 13,5 proc. (1610 mld zł do 1825 mld zł). Za oba te czynniki odpowiada bardzo wysokie ubiegłoroczne tempo wzrostu gospodarczego, szacowane na blisko 6,5 proc.

— Dynamika rozwoju była bardzo wysoka, ale wcale nie jest to dobra wiadomość. Szybki wzrost PKB przyniósł dużą nierównowagę: znacznie większy wzrost sprzedaży niż produkcji, płac niż wydajności pracy. Do tego niebezpiecznie podskoczyła inflacja, przekroczyła granice celu wyznaczonego przez Narodowy Bank Polski — tłumaczy prof. Leszek Zienkowski, członek Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN.

Dlatego przedsiębiorcy w przyszłym roku nie odczują sprzyjających warunków makroekonomicznych wypracowanych w roku 2007. Według prognoz PKPP Lewiatan, z powodu rosnących kosztów prowadzenia firmy przeciętne polskie przedsiębiorstwo zarobi o 9,5 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Łączny wynik finansowy rodzimych firm spadnie z 85 mld zł do 77 mld zł.

Zapłacą za rozwój

Jakie koszty będą wyższe?

— Wzrost obciążeń spowodowany będzie rosnącym poziomem wynagrodzeń, nominalnie w ciągu roku pensje podskoczą o 9-10 proc. Ponadto w związku ze wzrostem inwestycji i dynamicznym rozwojem przedsiębiorstw zwiększy się także zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne, a to z pewnością wpłynie na wzrost kosztów finansowych firm. Z powodu podwyżek obiecanych górnikom podskoczą ceny energii — twierdzi Małgorzata Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan.

Przedsiębiorcy będą musieli wydawać więcej również w związku ze wzrostem amortyzacji inwestycji, które masowo wprowadzali w 2007 r. i które wprowadzą w 2008 r.

— Koszty te zwiększą się o 15 proc. To jednak najmniej niepokojący wzrost; w przyszłości inwestycje zwrócą się z nawiązką — uspokaja Małgorzata Krzysztoszek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu