Firmy z Polski i Hiszpanii mogą zbudować linię tramwajową w Gdańsku

  • PAP
opublikowano: 09-01-2018, 16:23

Polsko-hiszpańskie konsorcjum, którego liderem jest spółka NDI z Sopotu złożyło najkorzystniejszą ofertą na budowę linii tramwajowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w ul. Nowej Bulońskiej Północnej w Gdańsku. Chce zrealizować inwestycję za 191,7 mln zł.

W przetargu na budowę linii tramwajowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w ul. Nowej Bulońskiej Północnej w Gdańsku złożonych zostało siedem ofert. Oferenci zaproponowali zrealizowanie zadania za kwotę od 191,7 mln zł do 282,6 mln zł. Na realizację zadania miasto przeznaczyło 193 mln zł. O wyborze wykonawcy w 60 proc. decydowała cena, a w 40 proc. - przedłużenie minimalnego okresu gwarancji.

Gdański urząd miasta poinformował we wtorek, że „po weryfikacji dokumentów, największą ilość punktów, na podstawie przyjętych kryteriów, uzyskało Konsorcjum, którego Liderem jest firma NDI S.A. z Sopotu”. Konsorcjum tworzą spółki NDI z Sopotu oraz ich partnerzy: Balzola Polska i Construcciones Promociones Balzola z Hiszpanii.

Jak podano w komunikacie, „po uprawomocnieniu decyzji o wyborze i przeprowadzeniu kontroli uprzedniej w Urzędzie Zamówień Publicznych, podpisana zostanie umowa na realizację robót”.

Budowa linii tramwajowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w ul. Nowej Bulońskiej Północnej jest jednym z głównych zadań Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej - etap IVa, który dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

Prezydent Paweł Adamowicz ocenił, że „jesteśmy coraz bliżej rozpoczęcia budowy nowej linii tramwajowej”. „Inwestycja jest niezwykle potrzebna w południowej części Gdańska. Jest to jedna z najintensywniej rozwijających się części miasta, dlatego tutaj konsekwentnie inwestujemy w rozwój transportu publicznego” – uzasadnił.

Nowa Bulońska Północna ma mieć 2,8 km długości i ma połączyć istniejącą ul. Bulońską z ul. Jabłoniową. Realizacja przewiduje również budowę dwutorowej linii tramwajowej o długości ok. 2,6 km wraz z przystankami: "Nowa Politechniczna", "Łabędzia", "Stolema" i "Zabornia". Zamówienie obejmuje budowę węzła integracyjnego tramwajowo-autobusowego "Ujeścisko" wraz z parkingiem dla samochodów osobowych i rowerów oraz budowę węzła przesiadkowego tramwajowo-autobusowego "Zabornia".

W ramach inwestycji przewidziana jest również budowa lub przebudowa odcinków ulic, m.in. Myśliwskiej, Nowej Wołkowyskiej, Myśliwskiej Południowej, Stolema, Kartuskiej, Limbowej, łącznicy węzła z Armii Krajowej, Nowej Warszawskiej i Nowej Jabłoniowej. Mają powstać drogi, ścieżki rowerowe i ciągi piesze, zadaszone parkingi rowerowe na przystankach tramwajowych oraz na węźle integracyjnym "Ujeścisko", obiekty mostowe nad potokiem Siedleckim oraz ekrany i osłony akustyczne.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Firmy z Polski i Hiszpanii mogą zbudować linię tramwajową w Gdańsku