Firmy z UE swobodnie wejdą do Polski

Krzysztof Buczek
06-03-2002, 00:00

Po uzyskaniu przez Polskę członkostwa w UE przedsiębiorcy oraz obywatele Unii będą mieć prawo nieskrępowanego podejmowania działalności w naszym kraju. Projekt ustawy w tej kwestii wpłynął już do Sejmu.

Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich UE kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania niektórych rodzajów działalności.

Ma ona ułatwić unijnym firmom prowadzenie działalności na polskim rynku. Na zasadzie wzajemności polskie firmy będą mogły swobodnie działać w państwach UE.

Ustawa dotyczy ponad 200 rodzajów działalności gospodarczej, które zostały wymienione w załączniku do projektu. Jedynym warunkiem wejścia unijnego przedsiębiorcy do Polski będzie posiadanie odpowiednich kwalifikacji uzyskanych w kraju pochodzenia oraz potwierdzenie ich w naszym kraju.

— W 2001 r. w Polsce przyjęto kilka aktów prawnych dotyczących niektórych zawodów wymagających posiadania odpowiedniego poziomu wykształcenia i doświadczenia, np. zawodów medycznych. Projekt stworzony przez Radę Ministrów wdraża dyrektywę unijną z 1999 r. Dotyczy ona jednak innych typów działalności zawodowej, tj. przemysłowej, handlowej i usługowej, wykonywanej w Polsce przez obywateli państw UE zarówno w charakterze pracowników, jak i osób pracujących na własny rachunek. Celem tej dyrektywy jest ułatwienie obywatelom jednego państwa członkowskiego podjęcia działalności na terytorium innych krajów UE. Jeżeli dana osoba ma wymaganą wiedzę, umiejętności i zdobyła odpowiednie doświadczenie w swoim kraju, to żadne inne państwo UE nie może zakazać jej prowadzenia działalności na swoim terytorium — mówi Michele Fajtmann, prawnik z kancelarii prawnej White & Case.

Warunkiem rozpoczęcia działalności w Polsce będzie potwierdzenie posiadanych kwalifikacji.

W tym celu należy złożyć odpowiednie dokumenty.

Dyplomy, świadectwa lub zaświadczenia wskazujące na charakter i rodzaj działalności wykonywanej na terenie państw UE będą potwierdzane w Polsce przez odpowiednie urzędy. Procedury uznawania będą prowadzone w trybie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Oznacza to, że od negatywnych decyzji będzie można odwoływać się do NSA.

— Swobodne wykonywanie wybranego rodzaju działalności stanie się możliwe po poddaniu się uproszczonej procedurze uznawania kwalifikacji po przedstawieniu wymaganych dokumentów. Cała procedura nie może trwać dłużej niż 4 miesiące —mówi Michele Fajtmann.

Zależnie od branży, trzeba będzie udowodnić nieprzerwane wykonywanie działalności na własny rachunek przez okres od 2 do 6 lat. Jednak od momentu zaprzestania działalność na obszarze UE do złożenia wniosku w Polsce nie może upłynąć więcej niż 10 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Buczek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Firmy z UE swobodnie wejdą do Polski