Firmy są za 2,5 tys. zł płacy minimalnej

opublikowano: 21-05-2019, 22:00

Wysokość najniższego wynagrodzenia za pracę musi odpowiadać realiom rynku — uważa FPP.

Do 2,5 tys. zł powinna wzrosnąć w przyszłym roku płaca minimalna — postuluje Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP). Dla sektora finansów publicznych oznaczałoby to wzrost wpływów o 2,2 mld zł w skali roku. FPP proponuje, aby 1,6 mld zł z tej kwoty przeznaczyć na obniżenie klina podatkowego i podwyższenie kwoty pracowniczych kosztów uzyskania przychodu do ponad 333 zł miesięcznie.

Według federacji sytuacja na rynku pracy doprowadziła do tego, że rzeczywiste najniższe rynkowe wynagrodzenia zaczęły znacząco przewyższać determinowaną prawnie płacę minimalną. Dla prowadzących działalność gospodarczą — w tym w sektorach, w których często realizowane są zamówienia publiczne — istotne znaczenie ma jednak to, aby administracyjne najniższe stawki odzwierciedlały realne rynkowe. Tylko takie mogą stanowić podstawę do waloryzacji kontraktów.

— Rynek pracy jest bardzo trudny. Przedsiębiorcy regularnie podwyższają wynagrodzenia w celu zatrzymania pracowników i zmniejszenia ich fluktuacji. Nie ma co utrzymywać fikcji, płaca minimalna powinna nadążać za realiami. Poziom 2,5 tys. zł brutto jest całkowicie uzasadniony i potrzebny. Mam nadzieję, że do naszego apelu — jako przedsiębiorców — przyłączą się związki zawodowe, a rząd uwzględni te głosy jako racjonalną potrzebę rynkową — mówi Marek Kowalski, przewodniczący FPP, prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

Podwyżka płacy minimalnej o 250 zł w porównaniu do obecnej spowodowałaby zwiększenie obciążeń pracodawcy o 301 zł — z czego 176 zł trafiłoby bezpośrednio do pracownika. Ostateczny koszt przedsiębiorcy wyniósłby 3012 zł, a wynagrodzenie netto pracownika 1852 zł — po uwzględnieniu zapowiedzianych zmian, takich jak podwyżka kwoty kosztów uzyskania przychodu do 250 zł miesięcznie i wprowadzenie najniższej stawki PIT w wysokości 17 proc.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu