Firmy znowu wynajmują magazyny

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 30-04-2012, 00:00

W pierwszym kwartale 2012 r. wynajęto łącznie ponad 350 tys. mkw. magazynów. Najwięcej na Górnym i Dolnym Śląsku oraz w regionie

Mimo że w pierwszych trzech miesiącach 2012 r. wynajęto o około 50 tys. mkw. powierzchni magazynowej mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, istotne jest to, że umowy dotyczyły w większości nowych kontraktów, a mniej było renegocjacji.

— Mimo wszystko renegocjacje to wciąż aż jedna trzecia umów. Ich duży udział wynika z tego, że upływa ważność wielu umów podpisanych w okresie boomu przed 2009 r. Dlatego w najbliższym czasie renegocjacje będą nadal stanowiły dużą część popytu — przewiduje Tomasz Mika, dyrektor działu powierzchni magazynowych i przemysłowych w Jones Lang LaSalle.

Przedłużeniem umów najbardziej zainteresowane były firmy logistyczne. Wśród nich Schenker, który renegocjował wynajem 25,6 tys. mkw. w trzecim i czwartym budynku dystrybucyjnym Prologis w Teresinie, i Raben, który zdecydował się pozostać w Panattoni Park Stryków.

Nowe umowy

Firmy logistyczne chętnie podpisywały także nowe kontrakty. DHL Exel Supply Chain wynajął 33,8 tys. mkw. w Prologis Park Dąbrowa. Była to największa nowa umowa najmu podpisana w pierwszym kwartale 2012 r. Prawie 6 tys. mniej spółka Goodman wynajęła we Wrocławiu firmie TJX Europe, sprzedającej odzież i artykuły gospodarstwa domowego.

— W pierwszym kwartale zawarto tylko jedną umowę z firmą produkcyjną. To inwestycja Segro dla firmy Flexlink w Komornikach pod Poznaniem. Deweloper wybuduje tam obiekt o powierzchni około 12 tys. mkw. — informuje Maciej Cieliczko z działu powierzchni logistycznych i przemysłowych w Colliers International. Segro podpisała także wieloletnie umowy najmu budynków typu cross-dock umożliwiających bezpośredni przeładunek. Obiekty we Wrocławiu i Pruszczu Gdańskim powstaną na zamówienie odpowiednio: DPD i Schenkera. Ich łączna powierzchnia to ponad 130 tys. mkw. Rozbudowę parków magazynowych planuje także Panattoni.

— Ze względu na małą powierzchnię pustostanów każdy nowy kontrakt najmu zazwyczaj wiąże się z koniecznością rozbudowy oferty. W pierwszym kwartale podpisaliśmy umowy na budowę 12 tys. mkw. dla dystrybutora produktów multimedialnych, RTV i AGD w Panattoni Park Łódź East, 9,3 tys. mkw. powierzchni produkcyjnej dla firmy Manuli Hydraulics w Panattoni Park Mysłowice oraz 6 tys. mkw. dla klientów Frohe Group i VMA NV w Panattoni Park Wrocław II — wymienia Robert Dobrzycki, partner zarządzający na Europę Środkowo- -Wschodnią Panattoni Europe.

Najlepsze miejsca

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o sukcesie inwestycji magazynowej pozostaje położenie magazynu. Wybór lokalizacji wynika przede wszystkim z rozwoju infrastruktury i sieci dróg.

— Wyraźną tendencją jest sytuowanie nowych parków magazynowych wzdłuż rozbudowanych traktów i węzłów komunikacyjnych. Pod tym względem do czołówki dołączyły Górny i Dolny Śląsk. Atutem tych regionów jest dobre skomunikowanie z innymi częściami kraju, z Czechami i Niemcami — zaznacza Magdalena Szulc, dyrektor Segro na Europę Środkową. Dużą popularnością cieszą się także okolice Warszawy. To tu w pierwszym kwartale podpisano najwięcej (20) umów na wynajem w sumie 90 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Do sukcesów parków logistycznych przyczynia się także to, że znajdują się w specjalnych strefach ekonomicznych.

— Wielu klientów umieszcza firmy właśnie w takich miejscach ze względu na zwolnienia podatkowe i pomoc publiczną, którą mogą uzyskać — podkreśla Magdalena Szulc. Klienci coraz częściej zwracają uwagę także na możliwość rozbudowy obiektu i wynajęcie dodatkowej powierzchni.

— Z tego powodu największy popyt na powierzchnie magazynowe jest w regionach, w których są rozbudowane centra dystrybucyjne, składające się z kilku budynków — uważa Bartosz Mierzwiak z Prologis.

— Równie ważna, zwłaszcza w obecnej sytuacji gospodarczej, stała się elastyczność warunków najmu, szczególnie możliwość zawierania umów krótkoterminowych — dodaje Patrick Kurowski, dyrektor działu powierzchni magazynowych w CBRE.

Możliwy wzrost

Najwięcej za wynajmowane magazyny płacą najemcy w dużych miastach.

— W Warszawie za metr kwadratowy płaci się od 4,10 do 5,80 EUR miesięcznie. Wysokie stawki są również w Krakowie — między 4 a 4,80 EUR. Na najniższe czynsze można liczyć w regionach, gdzie jest dużo wolnych magazynów: w Szczecinie (2,80-3,20 EUR) i w centrum Polski (bez Łodzi), gdzie stawki wahają się między 2,70 a 3,50 EUR — podaje Tomasz Mika. Niestety, coraz mniej dostępnej powierzchni i niewielka liczba rozpoczynanych inwestycji w niektórych regionach Polski prawdopodobnie spowodują wzrost stawek.

— Skoku cen za wynajem powierzchni magazynowej można się spodziewać m.in. w Warszawie i jej okolicach, Poznaniu oraz na Dolnym i Górnym Śląsku — przewiduje Bartosz Mierzwiak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAŁGORZATA CIECHANOWSKA

Polecane