Firmy zwiększą nakłady na odzysk odpadów

Patrycja Otto
04-07-2001, 00:00

Firmy zwiększą nakłady na odzysk odpadów

Projekt rozporządzenia w sprawie rocznych poziomów odzysku i recyklingu odpadów nakłada na producentów limity odzysku na poszczególne lata, aż do 2007 r. Firmy nie spełniające tych obowiązków będą zmuszone płacić nowy podatek — opłatę produktową. Przedsiębiorcy obawiają się przez to wzrostu kosztów, a co za tym pójdzie, cen produktów.

KERM przyjął projekt rozporządzenia Ministerstwa Środowiska w sprawie rocznych poziomów odzysku i recyklingu odpadów. Będzie ono wydane na podstawie ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej.

Ustawa określiła już docelowy (do 2007 r.) poziom odzysku (50 proc.) i recyklingu (25 proc.). Natomiast rozporządzenie ustali pułapy na każdy rok.

Producenci będą mogli realizować odzysk odpadów samodzielnie lub za pośrednictwem wyspecjalizowanej ogólnopolskiej organizacji. Firmy, które nie zrealizują rocznych poziomów, poniosą tzw. opłatę produktową.

Wzrost kosztów

Organizacje przedsiębiorców od dawna krytykują proponowane poziomy odzysku i recyklingu, ich zdaniem, nie do osiągnięcia przez większość producentów. Szacuje się, że opłatę produktową będzie musiało płacić około 1,5 mln firm. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych jest przekonana, że z tego powodu gospodarka będzie nadmiernie obciążona, wzrosną koszty firm, a tym samym spadnie konkurencyjność polskiego przemysłu.

Zdaniem Michała Rosy, prezesa Polskiej Koalicji Przemysłowej na Rzecz Opakowań Przyjaznych Środowisku EKO-PAK, reprezentującej 17 organizacji biznesowych, niektórzy producenci ponoszący opłaty produktowe, będą zmuszeni podnosić ceny produktów.

— Z tego powodu, w okresie 2002-2007, konsumenci zapłacą za produkty o 480 mln zł więcej —mówi Michał Rosa.

Uważa on, że w samym tylko przemyśle napojowym, nie licząc alkoholu, w optymistycznym wariancie, czyli bez płacenia opłaty produktowej, koszty producentów wzrosną o blisko 1,7 mln USD w 2002 r.

Poziomy z sufitu

Poziomy odzysku i recyklingu ustalone zostały oddzielnie dla poszczególnych rodzajów opakowań. Zdaniem Michała Rosy, szczególnie wygórowane po- ziomy ustalono dla materia- łów wielowarstwowych i plastikowych.

— Nie wymagała tego ani Unia Europejska, ani nasz rząd. Jest to po prostu wymysł posłów — mówi Michał Rosa.

— Limity uzgadnialiśmy wcześniej z przedstawicielami różnych branż. Braliśmy przy tym pod uwagę koszty odzysku i recyklingu odpadów z poszczególnych opakowań i produktów — mówi Marek Sobiecki, dyrektor Departamentu Polityki Ekologicznej i Integracji Europejskiej w Ministerstwie Środowiska.

Brak jest danych o aktualnym poziomie odzysku i recyklingu, co może utrudnić stworzenie całego systemu. Wiadomo tylko, że na dosyć wysokim poziomie stoi recykling szkła i opakowań tekturowych.

Niebawem nad projektem obradować będzie Rada Ministrów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Firmy zwiększą nakłady na odzysk odpadów