Firmy zwlekają z zapłatą długów

Krzysztof Buczek
opublikowano: 13-01-2003, 00:00

Z najnowszego badania Krajowego Rejestru Długów wynika, że ponad połowa legnickich firm ma do 10 nie zapłaconych faktur. I tylko co czwarta może pochwalić się tym, że nie ma dłużników.

Znane są już wstępne wyniki pilotażowego badania zadłużenia przedsiębiorców, przeprowadzonego w Legnicy przez Instytut Badawczy Krajowego Rejestru Długów. Wyniki nie są wesołe.

Aż 74 proc. podmiotów ma dłużników. 220 podmiotów przyznało się, że czeka na uregulowanie należności od 5,1 tys. kontrahentów. Ich łączna wartość sięga prawie 18,2 mln zł. Oznacza to, że średnie zadłużenie jednego kontrahenta wynosi 3,5 tys. zł. Sondaż wykazał też, iż tylko 53 proc. przedsiębiorców sprawdza swoich kontrahentów przed podpisaniem umowy.

Na razie w projekcie wzięło udział 500 firm.

— Zamierzamy dotrzeć łącznie do 2 tys. podmiotów w Legnicy. Przedwczoraj rozpoczęliśmy badania wśród poznańskich przedsiębiorców. Od 21 stycznia program rusza w Katowicach, następnego dnia w Krakowie, a 24 stycznia w Rzeszowie — mówi Henryk Benkowski, koordynator spisu z Instytutu Badawczego Krajowego Rejestru Długów.

Badanie ma służyć popularyzacji Krajowego Rejestru Długów (KRD) i powiększeniu bazy danych.

KRD podpisał też przed kilkoma dniami ramowe porozumienie z Konferencją Przedsiębiorstw Leasingowych (KPL) w sprawie udostępniania danych o nierzetelnych klientach firm leasingowych.

— Umożliwi to znacznie szybszy dostęp do informacji o leasingobiorcach. Do tej pory bank informacji tworzony przez KPL nie był dostępny on-line. System zacznie działać wtedy, kiedy firmy leasingowe podpiszą umowę z KRD — mówi Andrzej Płochocki, dyrektor biura KPL.

— Pierwsze umowy z leasingodawcami zostały już podpisane. Dostęp do informacji o dłużnikach, ich zadłużeniu, wypowiedzianych umowach przez firmy leasingowe będzie możliwy już od lutego — zaznacza Marek Jabłoński, prezes KRD.

W bazie KRD znajduje się od 20 do 50 tys. zadłużonych podmiotów. Dostęp do listy dłużników jest nieodpłatny. Dane o nieuczciwych leasingobiorcach będą jednak dostępne tylko dla firm leasingowych i za opłatą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Buczek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Firmy zwlekają z zapłatą długów