Fischer: zmiany w regulacjach bankowych niebezpieczne i krótkowzroczne

opublikowano: 17-08-2017, 10:30

Silne starania rządu Stanów Zjednoczonych odnośnie złagodzenia przepisów i regulacji dotyczących banków są "niebezpieczne i bardzo krótkowzroczne" – uważa Stanley Fischer, jeden z najważniejszych decydentów banku centralnego Stanów Zjednoczonych, donosi Reuters.

W wywiadzie dla Financial Times wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej (Fed) stwierdził, że istnieją niepokojące oznaki dążenia do powrotu do status quo poprzedzającego kryzys finansowy z 2008 r.

Zobacz więcej

Stanley Fischer

Bloomberg

Obawiam się, że amerykański system polityczny może nas poprowadzić w bardzo niebezpiecznym kierunku – powiedział Fischer.

Wyjaśnia, że "… zajęło około 80 lat od Wielkiej Recesji z lat 30-tych ubiegłego wieku by doszło do kolejnego kryzysu finansowego, którego skala mogłaby być prawie taka sama.  A teraz, po 10 latach wszyscy chcą powrócić do stanu rzeczy sprzed wielkiego kryzysu. To jest bardzo krótkowzroczne".

W czerwcu przedstawiciele republikanów w Izbie Reprezentantów USA głosowali za zmianą tzw. ustawy Dodd-Frank Wall Street z 2010 r., co ma na celu otworzyć drogę do zmiany lub wyeliminowania przepisów, które wyszły w życie po kryzysie finansowym z lat 2007-2009.

W przyszłym tygodniu w Jackson Hole w stanie Wyoming odbędzie się doroczne spotkanie bankierów centralnych w którym udział wezmą m.in. szefowa Fed Janet Yellen, wiceprezes Fischer i szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu