Fiskus chce opodatkować TBS-y i spółdzielnie mieszkaniowe

Krzysztof Buczek, Dorota Kaczyńska
05-08-2003, 00:00

Wkrótce na spółdzielnie mieszkaniowe (SM) i TBS-y może spaść obowiązek płacenia 19-proc. podatku dochodowego od osób prawnych — tak zapowiadają zmiany zawarte w nowelizacji ustawy o CIT.

Według rządowych szacunków, dzięki likwidacji części zwolnień od tego podatku, przyszłoroczny budżet uzyska 317 mln zł.

Obecna ustawa o CIT (w art. 17) zwalnia od tego podatku dochody spółdzielni, uzyskane z gospodarowania zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów, o ile są one przeznaczone na cele statutowe (np. utrzymanie zasobów mieszkaniowych). Ten sam przywilej dotyczy towarzystw budownictwa społecznego (TBS) — w tym ich dochodów z budowy mieszkań na wynajem — oraz komunalnych zakładów gospodarki mieszkaniowej, spółdzielczych związków rewizyjnych, a także podmiotów administrujących nieruchomościami i zarządców domów.

Tymczasem Rada Ministrów zaakceptowała niedawno projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w którym zaproponowano nowy katalog zwolnień przedmiotowych. W nowej wersji art. 17 ustawy nie ma już zwolnień od CIT dla wyżej wymienionych podmiotów. Oznacza to, że od 1 stycznia 2004 r. — gdyby takie przepisy weszły w życie — spółdzielnie i TBS-y będą traktowane jak inni podatnicy i będą musiały zapłacić 19-proc. podatek.

Dodatkowy podatek nie wróży spółdzielniom mieszkaniowym i TBS-om nic dobrego. Propozycja fiskusa jest pełnym zaskoczeniem dla spółdzielni. Większość ich przedstawicieli nawet nie chciała komentować przyjętych przez rząd regulacji.

— Każdy kolejny podatek rodzi nowe problemy finansowe. Wprowadzenie CIT-u dla spółdzielni oznacza nowe koszty, które w konsekwencji będzie pokrywał lokator, a więc podwyżki czynszów — ostrzega Ewa Nowicka, księgowa SM Strop.

Podobnie sprawę ocenia Zdzisław Słabkowicz, szef Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Towarzystw Budownictwa Społecznego.

— Pomysł opodatkowania dochodów TBS oceniam negatywnie. Zabieranie pieniędzy przeznaczonych dla tych podmiotów spowoduje likwidację dobrego narzędzia wspierającego budownictwo mieszkaniowe i w praktyce znacznie ograniczy możliwości inwestycyjne. Tym bardziej że działalność TBS finansowana jest w 70 proc. z kredytu. Reszta to środki własne i komunalne. Jestem zaskoczony takimi pomysłami fiskusa — mówi Zdzisław Słabkowicz.

Zdzisław Słabkowicz zapowiada, że będzie walczył o zmiany w rządowym projekcie na forum komisji sejmowych.

Do grona krytyków pomysłu ministra finansów dołączają się także eksperci z zakresu prawa spółdzielczego.

— Spółdzielnie mieszkaniowe są zwolnione z płacenia CIT pod warunkiem przeznaczania (części) dochodów na działania statutowe. Likwidacja tej ulgi, biorąc pod uwagę prawa, jakimi rządzi się polski fiskus, była do przewidzenia. Nie jest to jednak dobry pomysł. W dochodach spółdzielni nie występuje zjawisko nadwyżki finansowej, więc zanim spółdzielnie zaczną płacić podatki CIT, powinny najpierw zostać zmienione zasady ich funkcjonowania. Wymagałoby to uprzedniej zmiany regulacji podatkowych — uważa Krzysztof Pietrzykowski, dyrektor Biura Orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Okiem eksperta

To złe rozwiązanie

Spółdzielnie mieszkaniowe (SM) nie są typowymi spółkami handlowymi, utworzonymi w celach zarobkowych. Trudno więc obciążać je podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Najdotkliwiej ciężar CIT-u odczułyby TBS-y, które około 70 proc. środków finansowych czerpią z KFM, czyli z budżetu państwowego. Opodatkowanie działań TBS jest zatem równoznaczne z opodatkowaniem budżetu rządowego. Jeżeli doszłoby do takiej sytuacji, ograniczone zostaną środki finansowe z KFM na inwestycje realizowane przez TBS-y, co w konsekwencji zaowocuje podwyżkami czynszów.

Barbara Blida członek sejmowej Komisji Infrastruktury

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Buczek, Dorota Kaczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Fiskus chce opodatkować TBS-y i spółdzielnie mieszkaniowe