Fiskus nie ma kasy dla MCI

Jarosław Królak
14-04-2011, 00:00

UKS Wrocław, winny zniszczenia JTT Computer, nie ma 45 mln zł na odszkodowanie dla giełdowej spółki.

UKS Wrocław, winny zniszczenia JTT Computer, nie ma 45 mln zł na odszkodowanie dla giełdowej spółki.

Pracownicy wrocławskiego urzędu kontroli skarbowej (UKS) są zszokowani wtorkowym wyrokiem sądu, który przyznał MCI Management razem z odsetkami około 45 mln zł odszkodowania. To kara za doprowadzenie bezprawnymi decyzjami do bankructwa JTT Computer. I najwyższe prawomocne odszkodowanie w Polsce w sprawie podatkowej. UKS Wrocław ma poważny problem.

— Ta sprawa nie jest dla nas przyjemna i rzuca cień na nasz urząd. Jeżeli ten wyrok się utrzyma, niestety nie będziemy w stanie zapłacić tak ogromnej kwoty. Będziemy zmuszeni zwrócić się o pieniądze do Ministerstwa Finansów (MF) — mówi "PB" Janusz Kozłowski, rzecznik UKS Wrocław.

Za błędy inspektorów tego urzędu z początku dekady zapłaci więc budżet państwa, czyli wszyscy podatnicy. Włos z głowy nie spadł żadnemu z urzędników wydających sprzeczne z prawem (jak uznał NSA) decyzje, które doprowadziły do bankructwa JTT.

— Nie zostali ukarani, ponieważ ich ustalenia były zbieżne z ówczesnym stanowiskiem MF. A sprawa ta nie była jednoznaczna pod względem prawnym. Była bardzo skomplikowana. Decyzje inspektorów były badane przez wyższą instancję oraz sądy. Nie dopatrzono się wydawania decyzji w złej wierze — podkreśla Janusz Kozłowski.

A co się teraz z tymi urzędnikami? Czy UKS nie powinien pociągnąć ich do odpowiedzialności?

— Już od dawna nie pracują w naszym urzędzie. Chyba nie ma podstaw do tego, by w jakikolwiek sposób pociągnąć ich do odpowiedzialności — mówi rzecznik UKS Wrocław.

Inspektorzy zarzucili JTT Computer omijanie prawa w celu wyłudzania zwrotów VAT. Nałożyli na firmę domiar 10 mln zł. NSA oczyścił JTT z zarzutów. Pieniądze wróciły do firmy, lecz nie uchroniły jej przez bankructwem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fiskus nie ma kasy dla MCI