Fiskus nie może karać doradcy podatkowego za starania o zwrot podatku klienta

  • PAP
opublikowano: 10-10-2019, 11:41

Nie można karać doradcy podatkowego za to, że domaga się zwrotu podatku dla swojego klienta, wynika z prawomocnego wyroku warszawskiego sądu okręgowego opisanego w czwartek przez "Rzeczpospolitą".

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

Jak podał dziennik, w środę Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił doradcę podatkowego Magdalenę Kucharską, która została oskarżona o uszczuplenie należności podatkowych Skarbu Państwa.

"Podstawowym zarzutem przeciwko niej było to, że... złożyła korektę deklaracji podatkowej PIT-38 w imieniu swojej klientki. Wykazała w niej nadpłatę podatku dochodowego i wnioskowała o jej zwrot" - czytamy w "Rzeczpospolitej". Jak podała gazeta, Kucharska reprezentowała przed urzędem skarbowym Dorotę C., która domagała się zwrotu zapłaconych zaliczek od dochodu, którego realnie nie uzyskała, ponieważ zainwestowała w waluty obce za pośrednictwem firmy InterBrok Investment, a ta okazała się piramidą finansową i de facto nic nie zarabiała dla swoich klientów.

Cytowany przez gazetę sędzia Krzysztof Michał Chmielewski mówił w uzasadnieniu wyroku: "(Kucharska - PAP) działała jako doradca podatkowy i składając korektę zeznań, przedstawiła organowi skarbowemu swoją interpretację pewnych faktów. Nie sposób uznać, że w ten sposób chciała oszukać Skarb Państwa."

Jak podał dziennik, sędzia dodał, "że ewentualne skazanie Kucharskiej stworzyłoby niebezpieczny precedens pozwalający na skazywanie np. adwokatów za przedstawianie sądom w imieniu swoich klientów opisu faktów i swojego poglądu na nie".

Z informacji podanych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że postępowanie karne skarbowe wszczął w sprawie Kucharskiej urząd skarbowy Warszawa-Ursynów i skierował do sądu akt oskarżenia.

Sąd pierwszej instancji uniewinnił kobietę. Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w środę w mocy ten wyrok.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy