Fiskus wykluczył kompromis z KPL

Jarosław Królak
opublikowano: 08-01-2001, 00:00

Fiskus wykluczył kompromis z KPL

Nie dojdzie do podpisania porozumienia między Konferencją Przedsiębiorstw Leasingowych a Ministerstwem Finansów. Propozycję zawarcia takiego układu KPL wystosowała kilka dni temu. Pomysłodawcy starali się nakłonić ministerstwo do klarownego określenia, jak będzie traktowany leasing przez organy skarbowe. Niestety, MF odpowiedziało negatywnie na tę propozycję.

— Zostałem poinformowany przez Sławomira Maliszewskiego, dyrektora departamentu podatków bezpośrednich, że nie dojdzie do zawarcia takiego układu. Ministerstwo nie widzi potrzeby ani sensu podpisywania z nami porozumień. Dyrektor Maliszewski obiecał jednak, że najpóźniej w marcu przekaże Sejmowi projektowane przepisy podatkowe, które mają być korzystniejsze dla branży. Wyraził nadzieję, że mogłyby one wejść w życie już od lipca 2001 r. — twierdzi Piotr Czyżak, szef KPL.

Leasingodawcy obawiają się, że z powodu braku spójnych regulacji prawnych może dojść do konfliktów firm z urzędnikami podatkowymi. KPL twierdzi, że najnowsze określenie leasingu w kodeksie cywilnym nie przystaje do tego, które stosują organy skarbowe.

Branża domaga się też wprowadzenia przepisów umożliwiających m.in. klarowne określenie kosztów uzyskania przychodów leasingodawców oraz odliczania VAT przy leasingu samochodów osobowych. Podobno resort kilka miesięcy temu obiecał ekspertom KPL przeforsowanie takich zapisów. JK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fiskus wykluczył kompromis z KPL