Fitch: ceny domów na Wyspach spadną jeszcze o 17 proc.

opublikowano: 10-10-2009, 17:00

Przeciętny dom w Wielkiej Brytanii jest wart obecnie 162 tys. funtów (740 tys. zł). Ale już niedługo. Według agencji Fitch, cena ta spadnie jeszcze o 17 proc.

Powody? Rosnące bezrobocie, niski wzrost płac i trudny dostęp do kredytu. Te czynniki spowodują, że od szczytu z października 2007 nieruchomości potanieją łącznie o 30 proc.

Banki Halifax i Nationwide ogłosiły wzrost cen w ostatnich miesiącach, ale - według agencji ratingowej - to efekt braku podaży na rynku i popytu ze strony kupcy zasobnych w gotówkę. Te czynniki nie utrzymają się w długim terminie.

Sytuację utrudniają też kłopoty z uzyskaniem kredytu. Osoby, które kupują nieruchomość po raz pierwszy, muszą wyłożyć z własnej kieszeni 32 tys. funtów. Tymczasem przeciętne roczne wynagrodzenie brutto wynosi 25 tys. funtów (114 tys. zł).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane