Fitch i RPP wsparli złotego

  • Marek Rogalski
opublikowano: 22-02-2013, 00:00

Decyzja agencji ratingowej Fitch, która podwyższyła dzisiaj perspektywę ratingu do pozytywnej, wyraźnie wsparła po południu notowania złotego.

Warto jednak pamiętać o tym, że nie oznacza to automatycznie możliwości podwyższenia samego ratingu w najbliższych miesiącach, który kształtuje się teraz na poziomie „A minus”. Niemniej fakt ten zbiegł się z ostatnimi wypowiedziami członków Rady Polityki Pieniężnej (wczoraj Chojna-Duch, dzisiaj Hausner i Glapiński), którzy dawali do zrozumienia, że marcowa obniżka stóp procentowych jest mało realna i znajdujemy się blisko końca cyklu. To może dawać pretekst do wyraźniejszego umocnienia się złotego w średnim terminie, gdyby nie sytuacja na rynkach międzynarodowych. Oczekiwania związane z zaostrzeniem polityki przez Fed, a także rodzaje ryzyka związane z sytuacją w strefie euro mogą w najbliższychtygodniach ograniczyć perspektywy umocnienia naszej waluty. Szczególnie że perspektywy kontynuacji zwyżki stoją wciąż przed USD/PLN.

Na rynku EUR/USD wczoraj po południu nastąpiło odreagowanie rannego spadku w okolice 1,3166, które było wynikiem rozczarowania rynku słabymi danymi PMI. Rynek został niemile zaskoczony danymi z USA — cotygodniowe bezrobocie wzrosło do 362 tys., wstępny PMI dla przemysłu spadł w lutym do 55,2 pkt., a indeks Philly Fedu do -12,5 pkt. To doprowadziło do odreagowania EUR/USD w okolice 1,3225. Kolejne godziny powinny przynieść powrót poniżej 1,32 i spadek w stronę okolic 1,3145, na co wpływ będą mieć obawy związane z włoskimi wyborami i niepewność, co do dzisiejszego odczytu indeksu IFO w Niemczech.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu