Fitch: linie Etihad nadal będą generować straty

opublikowano: 30-08-2018, 13:20

Agencja Fitch Ratings oczekuje, ze linie lotnicze Etihad Airways nadal będę tracić pieniądze do 2022 r. uzasadniając swoje stanowisko „wysokim poziomem ryzyka” realizacji takiego scenariusza.

Fitch potwierdził jednak długoterminowy rating dla spółki z Abu Dhabi na poziomie „A” ze stabilną perspektywą, biorąc pod uwagę wsparcie zapewnione przez rząd emiratu, który jest właścicielem Etihad.

Agencja stwierdziła, że nadal będzie oceniała przewoźnika o trzy stopnie poniżej ratingu jego udziałowcy. Oczekuje również, że Etihad nadal pozostanie najmniejszym spośród trzech głównych przewoźników z regionu Zatoki Perskiej, po Emirates i Qatar Airways.

Pomimo przewag kosztowych w porównaniu z liniami British Airways, Deutsche Lufthansa i Air France-KLM, dochody poszczególnych oddziałów Etihad są niższe niż w przypadku Emirates i europejskich odpowiedników – ocenia Fitch, powołując się na "bardzo słabe" dane finansowe. 

Etihad odnotowały stratę w obszarze podstawowej działalności lotniczej rzędu 1,52 mld USD w 2017 r., zwiększając straty w głównej jednostce linii lotniczych do prawie 3,5 mld USD w ciągu ostatnich dwóch lat. Przewoźnik planuje zmniejszyć swój potencjał o 2,4 proc. w 2018 r. po zaledwie 1 proc. wzroście odnotowanym w ubiegłym roku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu