Fitch podtrzymał ratingi Getin Banku, nadał rating krajowy

ISB
opublikowano: 20-12-2007, 14:06

Agencja ratingowa Fitch Ratings podtrzymała ratingi dla Getin Banku: długoterminowy rating podmiotu ("BB"), krótkoterminowy rating podmiotu ("B"), rating indywidualny "D" i rating wsparcia ("5"). Perspektywa ratingu pozostaje stabilna, podała agencja w czwartkowym komunikacie.

Jednocześnie Fitch nadał Getin Bankowi długoterminowy rating krajowy na poziomie "BBB(pol)" (potrójne B) z perspektywą stabilną. Minimalny rating wsparcia został podtrzymany na poziomie "No Floor" (czyli bez minimalnego poziomu wsparcia). Rating długoterminowy dla wyemitowanych przez Getin Bank euroobligacji został podtrzymany na poziomie "BB", podał też Fitch.

"Długo- i krótkoterminowe Ratingi podmiotu (IDR), rating krótkoterminowy i indywidualny odzwierciedlają krótką historię działania, ryzyko operacyjne związane z dokonanymi akwizycjami oraz średnią płynność i kapitalizację. Odzwierciedlają one również sukces banku w budowaniu dochodowego przedsięwzięcia, wysoką efektywność kosztową i mały apetyt na ryzyko rynkowe" - głosi komunikat.

Fitch podkreśla, że Getin Bank kontynuował szybką ekspansję powiększając portfel kredytowy o 31% w pierwszym półroczu 2007 roku, po wzroście o 80% zanotowanym w 2006 roku. Wzrost aktywów był finansowany wpływami z emisji euroobligacji i aktywną akwizycją depozytów na rynku krajowym. Jak zauważa agencja, ograniczenie płynności obserwowane na rynku międzynarodowym i krajowym może spowodować spowolnienie wzrostu aktywów banku w krótkim i średnim okresie.

Na koniec czerwca 2007 Getin Bank był trzynastym bankiem komercyjnym w Polsce pod względem aktywów, z 1,9% udziałem w aktywach sektora i siecią dystrybucji obejmującą 176 placówek. Getin Bank wchodzi w skład zintegrowanej grupy finansowej Getin Holding. (ISB)

tom

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane