Czytasz dzięki

Fitch: Polska wciąż może przyjąć euro w 2009, choć bardziej prawdopodobny rok 2010

Internet Securities
opublikowano: 05-09-2005, 15:36

Wejście Polski do strefy euro jest ciągle możliwe w 2009 roku, ale ze względu na potrzebę porozumienia sił politycznych w tej kwestii i dalsze dostosowanie fiskalne bardziej prawdopodobny jest rok 2010, wynika z raportu międzynarodowej agencji ratingowej Fitch, opublikowanym w poniedziałek.

Wejście Polski do strefy euro jest ciągle możliwe w 2009 roku, ale ze względu na potrzebę porozumienia sił politycznych w tej kwestii i dalsze dostosowanie fiskalne bardziej prawdopodobny jest rok 2010, wynika z raportu międzynarodowej agencji ratingowej Fitch, opublikowanym w poniedziałek.

Autorzy raportu podkreślają postęp Polski w przypadku kryteriów: inflacyjnego, rentowności obligacji i finansów publicznych.

„Ciągle możliwe jest przyjęcie euro w 2009 roku. Ale to wymagałoby dostosowania fiskalnego i jasnego zobowiązania sił politycznych, które wyłonią rząd po wrześniowych wyborach” – czytamy w raporcie.

„Dlatego Fitch uważa, że bardziej prawdopodobne jest wejście do euro w 2010 roku i jest to nasz scenariusz bazowy” – czytamy dalej.

Wszystko wskazuje na to, że po wrześniowych wyborach koalicję rządową utworzą Platforma Obywatelska (PO) i Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Partie te różnią się w kwestii przyjęcia euro – PO chce dokonać tego jak najszybciej, natomiast PiS chce w ciągu czterech lat wypełnić kryteria z Maastricht, ale samo przyjęcie wspólnej waluty chce odłożyć na później, argumentując, że szybkie przyjęcie euro będzie niekorzystne dla społeczeństwa.

„Przyjęcie euro przez kraje Europy Centralnej to kwestia dalszej perspektywy i obecnie nie ma to wpływu na perspektywę ratingu tych krajów. W przeciwieństwie do krajów bałtyckich, stan finansów publicznych jest tu główną przeszkodą [do przyjęcia euro – przyp. ISB]” – napisał Fitch.

Zdaniem Fitcha, przyjęcie euro przez Słowację w roku 2009 jest realne, natomiast w przypadku Węgier agencja ocenia, że stanie się to w roku 2011 wobec założonego przez tamtejszy rząd roku 2010. W przypadku Czech możliwe jest przyjęcie euro w 2010 roku, jednak i tu, podobnie jak w przypadku Polski, potrzebne jest dalsze dostosowanie fiskalne i zobowiązanie sił politycznych do planu przyjęcia euro.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane