Fitch potwierdził krajowy rating Rybnika na poziomie A(pol)

opublikowano: 18-07-2007, 12:32

Fitch Ratings potwierdził dziś krajowy rating długoterminowy Rybnika na poziomie “A(pol)”. Długoterminowa perspektywa ratingu jest stabilna.

Rating odzwierciedla bardzo dobre i poprawiające się wyniki operacyjne Miasta, umiarkowane zadłużenie oraz ostrożną politykę dotyczącą zadłużania, jak również niskie ryzyko pośrednie związane z zadłużeniem  spółek komunalnych. Rating bierze również pod uwagę stosunkowo słabą gospodarkę lokalną, jej zależność od górnictwa oraz wysokie i szybko rosnące wydatki na oświatę.

Stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla oczekiwanie Fitch Ratings, że Miasto będzie ściślej kontrolować wydatki bieżące na oświatę, wyniki operacyjne Miasta nie pogorszą się, a polityka zadłużeniowa pozostanie ostrożna.

Od 2003r wyniki operacyjne Miasta poprawiły się znacząco. W 2006 roku nadwyżka operacyjna wyniosła 70 mln zł i była najwyższa w historii Miasta. Stanowiła ona ok. 19% dochodów operacyjnych (16,2% w 2005r.). Zadłużenie Rybnika jest umiarkowane. Na koniec 2006r. stanowiło ono tylko 28% dochodów bieżących, natomiast wydatki na obsługę zadłużenia - 2,8% dochodów bieżących. Nadwyżka operacyjna znacznie przewyższała wydatki na obsługę zadłużenia.

Miasto byłoby w stanie spłacić swoje zadłużenie w półtora roku, zakładając że średni poziom nadwyżki bieżącej będzie zbliżony do poziomu z 2006r. W związku z programem inwestycyjnym zadłużenie Miasta będzie rosło. Jednak wskaźniki zadłużenia powinny pozostawać na bezpiecznym poziomie, w związku z ostrożną polityką zadłużeniową Miasta i dobrą płynnością. W 2006r. dochody z odsetek wyniosły 4,9mln zł i przewyższały odsetki zapłacone (4,7mln zł).

Najbardziej kosztownym zadaniem Miasta jest oświata. Wydatki na oświatę stanowią 44% wydatków operacyjnych, z tego 74% to koszty wynagrodzeń i pochodnych. Udział Rybnika w finansowaniu oświaty rośnie bardzo szybko, z 40,8mln zł w 2005r. do 53mln zł w 2006r.

Subwencja oświatowa nie wystarcza nawet na sfinansowanie wydatków na wynagrodzenia. W 2005 porywała ona  zaledwie 89% tych wydatków, natomiast w 2006r. już tylko 87%.  Bardzo wysoki wzrost wydatków na oświatę (o 14 mln zł, tj. o 10%) jest planowany w budżecie 2007r. Przekracza on znacznie wzrost dochodów bieżących.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Fitch potwierdził krajowy rating Rybnika na poziomie A(pol)