Fitch potwierdził rating Bielska-Białej na poziomie „BBB+”; perspektywa stabilna

DI, Fitch
opublikowano: 10-09-2010, 11:59

Fitch Ratings potwierdził dziś międzynarodowy długoterminowy rating miasta Bielsko-Biała dla zadłużenia w  walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie „BBB+”. Fitch Ratings potwierdził również długoterminowy rating krajowy Miasta na poziomie „AA-(pol)”. Perspektywa ratingów jest stabilna.

Uzasadnienie ratungu:

Ratingi Miasta odzwierciedlają bardzo dobre wyniki operacyjne, dobre zarządzanie strategiczne i finansowe, zdywersyfikowaną i bogatą gospodarkę lokalną. Ratingi biorą także pod uwagę prognozowany wzrost zadłużenia bezpośredniego i pośredniego Bielska-Białej w związku z finansowaniem przez Miasto oraz jego spółki nowych inwestycji.

Pomimo spowolnienia gospodarczego i obniżenia stawek PIT w 2009 roku wyniki Miasta na poziomie operacyjnym pozostały bardzo dobre. Nadwyżka operacyjna wyniosła 76 mln zł i stanowiła 13,2% dochodów operacyjnych (17,3% w 2008 r.). Fitch spodziewa się, że dzięki dobremu zarządzaniu w Mieście, w latach 2010-2013 jego wyniki operacyjne pozostaną dobre z nadwyżką operacyjną wynoszącą średnio 13%-16% dochodów operacyjnych.

W 2009 roku zadłużenie Bielska-Białej zwiększyło się dwukrotnie, ale pozostało nadal niskie. Na koniec roku wynosiło ono 145 mln zł i stanowiło tylko 25% dochodów bieżących. Zdaniem Fitch zadłużenie to może wzrosnąć do 225 mln zł w 2010 r. oraz do 300 mln zł w 2013 r., tj. do 50% dochodów bieżących. Pomimo przewidywanego wzrostu zadłużenia, wskaźnik spłaty zadłużenia (zadłużenie do nadwyżki bieżącej) powinien pozostać na bezpiecznym poziomie, około pięciu lat. Jednocześnie obsługa zadłużenia nie powinna przekraczać 50% nadwyżki operacyjnej. Fitch spodziewa się, że zobowiązania pośrednie Miasta wzrosną z 76 mln zł w 2009 r. do około 150 mln zł w 2013 r., głównie z uwagi na planowane inwestycje spółek miejskich, które będą częściowo finansowane z długu. Jednak zdaniem Fitch zadłużenie to powinno być obsługiwane bezpośrednio przez spółki, nie stanowiąc obciążenia dla budżetu Miasta.

Z uwagi na dobrze rozwiniętą i zdywersyfikowaną gospodarkę lokalną baza podatkowa Bielska-Białej jest mocna, co przekłada się na wysokie dochody podatkowe Miasta. W 2009 r. dochody te stanowiły około 55% dochodów operacyjnych. Pomimo spowolnienia gospodarczego, stopa bezrobocia w Mieście (5,8% na koniec 2009 r.) jest zdecydowanie niższa niż średnia w kraju (11,9%), na poziomie zbliżonym do najbogatszych polskich miast.

Ratingi Miasta mogą zostać podniesione, jeśli presja na wzrost zadłużenia Bielska-Białej zmniejszy się po zakończeniu realizacji największych projektów inwestycyjnych, a wyniki operacyjne będą dobre. Obniżenie ratingów może natomiast nastąpić na skutek pogorszenia się wyników operacyjnych Miasta oraz wzrostu zadłużenia bezpośredniego znacznie powyżej wielkości zakładanych przez Fitch, lub w rezultacie znacznego wzrostu ryzyka pośredniego wynikającego z sektora spółek miejskich lub sektora ochrony zdrowia.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Fitch

Polecane