Fitch potwierdziła rating Polski "A-" z perspektywą stabilną

  • PAP
opublikowano: 27-09-2019, 22:33

Agencja Fitch utrzymała w piątek rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną - podał Fitch w piątkowym komunikacie. Według Fitch ocena odzwierciedla m.in. zróżnicowaną gospodarkę Polski, członkostwo w UE i silne podstawy makroekonomiczne.

Agencja napisała w komunikacie, że rating Polski na poziomie „A-” odzwierciedla jej zróżnicowaną gospodarkę, członkostwo w UE, silne podstawy makroekonomiczne i solidne ramy polityki wspierane przez stabilny sektor bankowy. Równoważą one niższe PKB na mieszkańca i wysoki dług zewnętrzny netto, w porównaniu z medianą.

Fitch Ratings
Zobacz więcej

Fitch Ratings fot. ARC

Fitch spodziewa się, że po redukcji deficytu sektora finansów publicznych w 2018 r. nastąpi znaczne powiększenie tego deficytu, gdy rząd zwiększy wydatki socjalne. Agencja uważa, że szersze spowolnienie w strefie euro - do 1,1 proc. w latach 2019-20, a następnie nieznacznego wzrostu do 1,2 proc. w 2021 r. - będzie hamowało popyt zewnętrzny Polski w horyzoncie prognozy. "Fitch spodziewa się spowolnienia wzrostu realnego PKB do 4,1 proc. w 2019 r., 3,3 proc. w 2020 r. i 2,9 proc. w 2021 r. (...)" - poinformowano w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy