Fitch umieściła rating PKN Orlen na liście obserwacyjnej

Internet Securities
opublikowano: 29-05-2006, 09:18

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch Ratings umieściła oceny wiarygodności kredytowej PKN Orlen na liście obserwacyjnej z perspektywą obniżenia w reakcji na podpisanie przez koncern umowy przejęcia litewskiej rafinerii w Możejkach, podała agencja w komunikacie w weekend.

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch Ratings umieściła oceny wiarygodności kredytowej PKN Orlen na liście obserwacyjnej z perspektywą obniżenia w reakcji na podpisanie przez koncern umowy przejęcia litewskiej rafinerii w Możejkach, podała agencja w komunikacie w weekend.

„Rating zostanie zdjęty z listy obserwacyjnej z perspektywą negatywną po finalizacji transakcji [z Jukosem – przyp. ISB], co ma nastąpić w drugiej połowie 2006 roku” – głosi komunikat.

W piątek PKN Orlen i Jukos International UK zawarły umowę sprzedaży akcji rafinerii 53,7% udziałów w kapitale rafinerii Możejki Nafta na kwotę 1,492 mld USD. Jednocześnie został podpisany i przekazany rządowi litewskiemu komplet umów zawierający umowę kupna należącego do niego pakietu 30,66% akcji litewskiej rafinerii za 852 mln USD. Realizacja transakcji uzależniona jest od spełnienia szeregu warunków, m.in. uzyskania zgody Komisji Europejskiej oraz uzyskania zgody rządu Litwy.

„Umieszczenie na liście obserwacyjnej odzwierciedla oczekiwane znaczące pogorszenie się wskaźników kredytowych PKN po nabyciu Możejki Nafta. oczekuje się, że wskaźnik długu netto/ EBITDA koncernu pogorszy się do ok. 2,5x-3,5x z umiarkowanego poziomu 1x na koniec I kw. 2006 r., w zależności od ostatecznej struktury transakcji” – czytamy w komunikacie.

Zamknięcie transakcji zakupu udziałów Rafinerii Możejki przez PKN Orlen może nastąpić najpóźniej w I kwartale 2007 roku. Transakcja zostanie sfinansowana częściowo ze środków własnych, ale także z kredytu oraz planowanej emisji obligacji, poinformował prezes PKN Orlen Igor Chalupec. Orlen ma obecnie 200 mln USD w postaci gotówki oraz 800 mln USD z linii kredytowej uzyskanej w grudniu 2005 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Fitch umieściła rating PKN Orlen na liście obserwacyjnej