Fitch: Wysokie ceny ropy zwiększą import G-7, ale nie zahamują wzrostu

25-05-2004, 12:54

Wzrost cen ropy spowoduje, że wartość tegorocznego importu państw grupy G-7, które są importerami netto ropy, wzrosną o 60 mld USD, poinformowała agencja Fitch Ratings w wydanym we wtorek raporcie. Łącznie sięgną one 300 mld USD.

Kraje grupy G-7, które są importerami netto ropy, to Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i Stany Zjednoczone. Wszystkie ponad połowę importowanego surowca kupują od krajów OPEC.

Fitch zwraca uwagę, że koszty importu ropy sięgają wśród wspomnianych wcześniej krajów G-7 zaledwie 1,3 proc. PKB. W związku z tym agencja nie zamierza zmieniać prognoz ich tegorocznego wzrostu gospodarczego. W ujęciu cen realnych ropa jest obecnie znacznie tańsza niż na początku lat 80. Od tego czasu spadła także wyraźnie relacja konsumpcji energii do PKB. Zmniejsza to prawdopodobieństwo negatywnego wpływu na wzrost gospodarczy ostatnich wzrostów cen ropy. Fitch uprzedził jednak, że w przypadku utrzymania się jej kursu przez 2005 rok w pobliżu 40 USD za baryłkę, przyszłoroczne tempo wzrostu gospodarczego krajów G-7 będzie sięgać raczej 2 proc., a nie prognozowane obecnie 2,5 proc.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Fitch: Wysokie ceny ropy zwiększą import G-7, ale nie zahamują wzrostu