Fitch zmienia perspektywę Arabii Saudyjskiej na negatywną

ARŻ
opublikowano: 09-11-2020, 12:44

Agencja zmieniła perspektywę długoterminowego ratingu kredytowego Arabii Saudyjskiej ze stabilnej na negatywną. Kraj utrzymał rating na poziomie A.

Fitch stwierdził, że rewizja prognozy dotyczącej IDR Arabii Saudyjskiej odzwierciedla dalsze osłabienie jej bilansów fiskalnych i bilansów zewnętrznych. Pogorszenie sytuacji finansowej kraju zostało przyspieszone przez pandemię koronawirusa i niższe ceny ropy naftowej, pomimo silnego zaangażowania rządu w konsolidację fiskalną.

Agencja spodziewa się, że deficyt budżetowy Arabii Saudyjskiej w 2020 roku sięgnie 12,8 proc. PKB. Odzwierciedli to 33-procentowy spadek dochodów z ropy naftowej, 5-procentowy spadek dochodów innych niż ropa naftowa i 1-procentowym wzroście wydatków w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Rząd prognozuje z kolei, że deficyt zmniejszy się do 5 proc. PKB w 2021 roku i 3 proc. PKB w 2022 roku. Chce osiągnąć zrównoważony budżet w 2023 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane