FKD przejęła Drewex za 12 mln zł

WST
opublikowano: 05-03-2018, 07:45
aktualizacja: 05-03-2018, 16:06

Fabryka Konstrukcji Drewnianych zawarła umowę zakupu 100 proc. udziałów Drewex sp. z o.o. (nie chodzi o giełdowy Drewex), zajmującej się przetwarzaniem drewna oraz produkcją wyspecjalizowanej galanterii ogrodowej i domów szkieletowych. Wartość transakcji szacowana jest na 12 mln zł.

FKD jest liderem na rynku budowy magazynów soli.

Z kolei głównymi aktywami Drewexu sp. z o.o. są działka o powierzchni 5 ha, oraz znajdujące się na niej 17 nowoczesnych hal produkcyjnych wraz z wyposażeniem o łącznej możliwości przetarcia 120 tys. m3 drewna rocznie. Całkowita wartość aktywów posiadanych przez Drewex to 19,5 mln zł.

Jak wynika z informacji prasowej, zakup Drewexu pozwoli FKD na integracje pionową procesu produkcji konstrukcji drewnianych oraz optymalizację kosztów. Zwiększą się m.in. moce produkcyjne. FKD będzie mogła też  rozwinąć działalność w segmencie budowy jednorodzinnych domów szkieletowych, co w przyszłości powinno stanowić istotne źródło przychodów spółki. Szacunkowe oszczędności FKD w 2018 wynikające z efektów przejęcia spółki Drewex powinny wynieść ok. 1 mln zł.

Negocjacje w sprawie przejęcia spółki Drewex przez Grupę Kapitałową FKD trwały od grudnia 2017 roku. W ramach transakcji FKD przejęła 120 udziałów spółki za 500 tys. zł. W ramach transakcji dotychczasowi udziałowcy przekazali na poczet spółki grunty o wartości 6,5 mln zł, na których zlokalizowany jest zakład produkcyjny. Wcześniej był on przez Drewex dzierżawiony. Ponadto, dotychczasowi udziałowcy sprzedali spółce wydzieloną działkę za kwotę 400 tys. zł. FKD wypłaciła także dotychczasowym udziałowcom 500 tys. zł z tytułu zwrotu środków wpłaconych do Spółki Drewex. Fabryka Konstrukcji Drewnianych S.A. zobowiązała się również poręczyć zobowiązania spółki Drewex wobec Lasów Państwowych i banków, o wartości ponad 10 mln zł. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, łączna wartość transakcji wyniosła prawie 12 mln zł – napisano w komunikacie.

Choć transakcja nie dotyczy giełdowego Dreweksu, to inwestorzy giełdowi podchwycili temat i wywindowali w poniedziałek kurs spółki o ponad 20 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu