FOMC nie uspokoił, ale i nie przestraszył, a końcówka miesiąca skłoniła do podbicia indeksów w USA

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 31-05-2006, 22:08

Środowa sesja przyniosła nieznaczne odreagowanie na amerykańskich giełdach. Dzień wcześniej doszło do jednej z największych przecen w tym roku implikowanej obawami o niekontrolowany wzrost inflacji i idącymi za tym radykalnymi działaniami władz monetarnych. Wpływ na przebieg notowań miała publikacja sprawozdania z ostatniego posiedzenia FOMC.

Środowa sesja przyniosła nieznaczne odreagowanie na amerykańskich giełdach. Dzień wcześniej doszło do jednej z największych przecen w tym roku implikowanej obawami o niekontrolowany wzrost inflacji i idącymi za tym radykalnymi działaniami władz monetarnych. Wpływ na przebieg notowań miała publikacja sprawozdania z ostatniego posiedzenia FOMC.

Obawia się on wzrostu inflacji, co sugeruje możliwość dalszych podwyżek stóp. Doprowadziło to do raptownego spadku indeksów, ale po chwilowym załamaniu sytuacja uspokoiła się. W końcówce sesji, mając na uwadze koniec miesiąca do bardziej zdecydowanego ataku przeszła strona popytowa. Ostatecznie Dow Jones IA 0,67 zyskał proc. a Nasdaq Composite podskoczył o 0,65 proc.

Jednak w skali całego miesiąca, maj okazał się zły zarówno dla tradycyjnych blue chipów, jak i spółek technologicznych na co wskazują ujemne zmiany obu najważniejszych indeksów.

Do zakupów w środę akcji zachęciły inwestorów informacje z rynku paliwowego, gdzie doszło do spadku kwotowań ropy. Również najnowsze dane makro okazały się pozytywne dla amerykańskiej gospodarki. Lepszy od oczekiwanego był indeks aktywności w rejonie Chicago. Wzrósł w maju do 61,5% podczas gdy prognoza ekonomistów zakładała wartość na poziomie 56,2%.

W średniej Dow Jones powodzeniem cieszyły się papiery General Motors, które we wtorek poddały się silnej korekcie. Mimo silnych wahań wyceny tych walorów, stopa zwrotu z inwestycje w nie w bieżącym roku jest co najmniej „zadowalająca” i wynosi około 40 proc.

Po rozczarowujących wynikach majowej sprzedaży w wykonaniu Wal-Mart gracze pozbywali się akcji przedstawicieli sektora detalistów. Niewielka przecena stała się tym razem udziałem Costco Wholesale, którego zysk na akcję w pierwszym kwartale był nieznacznie niższy od szacowanego przez analityków.

Rosły z kolei kursy papierów producentów farmaceutyków. Szczególnie dobrze zaprezentowały się Merck i Novartis

Gwiazdą sesji został NRG Energy. Drugi producent energii w Teksasie otrzymał „nieoficjalną” ofertę przejęcia za prawie 8 mld USD. Z kolei propozycja przejęcia za 2 mld USD wywołała popyt na akcje Andrew, producenta sprzętu telekomunikacyjnego.

Po podwyższeniu rekomendacji przez J.P. Morgan w górę szedł kurs walorów Research in Motion, kanadyjskiego producenta popularnego komputera kieszonkowego BlackBerry. Na wartości zyskiwał Google, mimo że bank Merrill Lynch obniżył prognozę kursu docelowego. Ten sam rekomendujący podobną decyzją doprowadził natomiast do przeceny papierów eBay.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu